Küçük parçacık topluluklarından elektromagnetik dalga saçılması
Electromagnetic wave scattering by assemblies of small particles
  1. Tez No: 95024
  2. Yazar: KAMİL DİMİLİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ŞENGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Tabaka şekilli ve olasıl konumlu fakat küresel olmayan parçacıklar içeren ortamlar haberleşme ve uzaktan algılama ile ilişkili pek çok gerçek olayın modellenmesi amacıyla kullanılırlar. Sferoid şekilli saçıcılar, küresel olmayan saçıcılara ilişkin olarak en sık ele alınan örneklerdendir. Ayrıca, olasıl ortamlarla ilgili problemlerin çözümünde, iletim teorisinin (radiative transfer theory) yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Literatürde, küresel olmayan olasıl saçıcılar içeren tabaka şekilli ortamlardan saçılmaya ilişkin çeşitli çözümler, parçacık boyut ve/veya elektriksel özelliklerinin kısıtlanmış değerleri için elde edilmiş tekli saçılma çözümleri iletim teorisine adapte etmek suretiyle elde edilmiştir. Bu çalışmada, parçacık boyutu veya elektriksel özelliklerine sınırlama getirmeyen sferoidal dalga açılımları yöntemi, dielektrik sferoidler içeren tabaka şekilli olasıl ortamdan saçılma problemini incelemek amacıyla iletim teorisine uyarlanmıştır. Çalışmanın başında, sferoidal dalga fonksiyonları incelenmiş ve ayırma sabitleri literatürdeki Bouwkamp yönteminden daha hızlı, alternatif sayısal bir yöntemle c
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A slab of random medium, which contains non-spherical particles is used to model various real problems related to communication and remote sensing. Spheroidal scatterers are the most popular examples of non-spherical scatterers. Radiative transfer theory (transport theory) is used to solve the problems related with random media. There are many solutions of the problem of scattering from a slab of medium containing non-spherical particles. These are achieved by adapting the solution of the single scattering problem, which is applicable with some constraints on relative particle size and/or electrical properties of the scatterers to the radiative transfer theory. In this study, the method of spheroidal wave expansions which has no constraints on particle size or electrical properties of scatterers is adapted to the radiative transfer theory to solve the problem of scattering from a slab of random medium which contains dielectric spheroidal particles. In the first stage, the spheroidal wave functions are investigated. The spheroidal angular eigenvalues are calculated for c