Soğu depolama sistemlerinin incelenmesi ve öneriler
The Analysis of cool storage systems and comments
  1. Tez No: 95025
  2. Yazar: ŞULE DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Soğu depolama sistemleri hakkında genel bilgiden, tasarım için gerekli bilgilere kadar geniş bir yelpaze içinde konu incelenmektedir. Soğu enerjisini depolamanın temel prensipleri açıklanmış, enerji depolu ve deposuz sistemlerin farklılıkları anlatılmış, işletme yöntemine göre enerji depolama sistemleri (Tam depolama, kısmi depolama) tanıtılmışır. Bu sistemleri oluşturan bileşenler ile depolama sistemi tipinin seçilme kriterleri tartışılmıştır. Ardından enerji depolama yöntemine göre (soğuk su ile depolama, dökümlü buz ile depolama, boru sarmalı içinde veya dışmda depolama, kapalı hacimler içerisinde buz ile depolama ve ötektik tuzların kullanımı yoluyla depolama) sistemler tek tek ele alınmaış, her birisi için; genel tanımlamalar ile gerekli bilgiler verilmiş ve depolama tankları hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Tasarım öncesi programlama safhası hakkında bilgi verilmiş, sistemin başarılı olabilme kriterleri sıralanmış ve tasarım safhası kapsamında sırasıyla, yapının soğutma yük profillerinin elde edilmesi, enerji depolama ve işletme yöntemine göre depo sisteminin seçilmesi, soğutma ve depolama sistemi bileşenlerinin saptanması ve boyutlandınlması konuları ele alınmıştır. Konuyla ilgili dünyada yer alan önemli ve başarılı uygulamalar sıralanmış, bu uygulamaların kendilerini ne kadar zamanda amorti ettikleri gösterilmiş ve alternatif sistemlerle ilk yatırım ve işletme maliyetleri bakımından karşılaştırılmaları yapılmıştır. Sağlanan azami kullanım tasarrufları uygulayıcı beyanına dayanılarak verilmiştir. Son kısımda, özel bir üniversite kampusu içinde yer alan, Yabancı Diller Bölümü olarak kullanılan bir yapının soğu deposu entegre edilmiş iklimlendirme sistemi projesi tanıtılmıştır. Aynı yapının konvansiyonel bir sistemle yapılan iklimlendirme projesi de verilmiş ve depolu- deposuz durumlar, ilk yatırım ve işletme maliyetleri bazında kıyaslanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cool storage systems are discussed in a big field of range from general information about cool storage sytems to design criteria and design of different systems. The main principles of cool energy storage sytems, comparison of storage and non-storage sytems and according to different strategy of use (full storage, partial storage) storage systems was explained. The components of the systems and design criteria of selecting storage system type was discussed. Further more, according to the storage principle (storage by using cool water, ice harvesting, ice on/in coil, capsulated ice, eutectic salts) systems were subjected one by one and for all, general descriptions and necessary information were given with the necessary storage tank information. Before the design, related to the programming phase, general information was given. It contained necessary information about; programming phase, successful cool storage goals, performing building's load profiles, selecting system type related to operating strategy and energy storage, sizing system components. Related to the subject successful cool storage applications through worlwide was overwiewed. The initial and operating costs are compared with alternative systems and pay-back duration was expressed basing on users' declarations. By using the information concluded from all of the above studies, a pilot project was selected for a special building which is located in a private university's campus and constructed in order to be used as Language Center of the university. By the implementation of ice storage technology to the building, a comparison between a conventional system was made according to the initial and operating costs criteria. Further, the conclusion was evaluated by taking into account worlwide applications. vu