Parçacık hızlandırıcıları
  1. Tez No: 169904
  2. Yazar: FAZİLET TÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
öz Parçacık hızlandırıcılara., atomu oluşturan parçacık ları aşırı derecede yüksek hızlara ivmelendirraek için, yapılan aletlerdir. Yüksek enerjili parçacıklar, atom çe kirdeğinin yapısını araştırmak için kullanılır. Hızlandırıcılar iki genel sınıfa ayrılırları 1. Yüklü parçacıkların sabit potansiyel farkı ile hız- landırıldığı makineler. 2. Yüklü parçacıkları nispeten küçük potansiyel farkı ile tekrar, tekrar ivmelendirmek suretiyle hızlandıran ma kineler. İkinci sınıf tekrar kendi arasında iki alt sınıfa ayrılır. Doğru bir yol boyunca sürekli ivmelendiren maki neler ve bir manyetik alanın etkisi altında bir spiral veya dairesel yol boyunca hareket ettiren hızlandırıcılar, îlk alt sınıfın içeriği, lineer hızlandırıcıdır. İkinci alt sınıfın içeriği, siklotron, betatron, sinkrotron tü- ründedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Particle Accelerator is a device for accelerating subatomic particles to extremely high velocities. Such high energy particles are ordinarily used for exploring the structure of the atomic nucleus. Accelerators can be grouped into two general Classes: (1) devices in Which the charged particle gains all its energy in falling through a single large potential difference; (2) devices in Which the particle is accele rated repeatedly through relatively small potential dif ferences. The second class Can be divided again into two subclasses: accelerators in which the particle undergoing acceleration always moves in a straight line; and accele rators in which the particle moves in spiral or circular paths under the influence of a magnetic field. The first subclass includes the various types of linear accelerator (or linac). While the second subclass includes the cyclot ron, betatron, synchrotron.