Koroner anjiyografi işlemi uygulanan hastaların bakım bağımlılık düzeyleriyle hemşirelik bakımı ve hastane hizmet kalitesi algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between care dependency levels and nursing care and hospital service quality perception of patients undergoing coronary angiography procedure
  1. Tez No: 950250
  2. Yazar: MÜNİRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, koroner anjiyografi uygulanan hastaların bakım bağımlılığı düzeyleri ile algıladıkları hemşirelik hizmeti ve hastane kalite algıları arasındaki değerlendirilmesidir. Bu araştırma, 01.10.2024-28.02.2025 tarihleri arasındaki dönem verilerini kapsayarak yapıldığından analitik araştırma türlerinden biri olan kesitsel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisi'nde koroner anjiyografi yapılan 416 hasta ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında“Birey Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Bakım Bağımlılığı Ölçeği”ve "Hemşirelik Bakımı ve İlgili Hastane Hizmetlerinin Kalitesine Dair Hasta Algıları Ölçeği'' kullanıldı. Verilerin analizi IBM SPSS 25 ile yapılmış olup, normal dağılım sağlanamadığı için (p>0,05) non-parametrik testler ve Spearman sıra korelasyon katsayısı kullanıldı. Hastaların %53,12'sinin 45-59 yaş arasında olduğu, %59,13'ünün erkek olduğu, %96.15'inin evli olduğu, %23,56'sının ilkokul mezunu olduğu ve %45,67'sinin geliri giderine denk olduğu belirlendi. Hastaların HBİHHKDHAÖ puan ortalaması 158'dir; bakım bağımlılığı puan ortalaması ise 78'dir. Analizler sonucunda, hastaların yaş grubu, meslek, çalışma durumu, yaşanılan yer, sigara kullanımı, koroner arter hastalığı tanı süresi, eşlik eden hastalıklar, geçmişte hastaneye yatış durumu, önceki anjiyografi sayısı ve işlem bölgesi, kişisel bakımda yardım ihtiyacı, günlük yaşam aktivitelerinde problem yaşama durumu ve yardımcı sağlık cihazı kullanımı ile bakım bağımlılığı ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Hastaların bazı sosyodemografik ve genel sağlık bilgileri ile (cinsiyet, gelir durumu, düzenli ilaç kullanımı, göğüs ağrısı ile başvuru, GYA'da problem yaşama, sağlık hizmetinden memnuniyet) hemşirelik bakımı ve hastane hizmetlerinin kalitesine dair hasta algıları ölçeği puanları ve faktör boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edildi. Ölçek faktörleri arasında (Faktör 1: hemşirelik bakımı ve uygulamaları; Faktör 2: etkinlik, yeterlilik, kişiselleştirilmiş bilgi ve genel talimatlar; Faktör 3: tuvalet ve banyo temizliği; Faktör 4: yatak ve örtü temizliği) değişen düzeylerde (düşük, orta, yüksek) pozitif korelasyonlar gözlendi. Her iki ölçeğin güvenilirliği yüksek bulunmuştur (Cronbach's α = 0,94). Regresyon analizi sonuçlarına göre, Bakım Bağımlılığı Ölçeği puanları ile Hemşirelik Bakımı ve İlgili Hastane Hizmetlerinin Kalitesine Dair Hasta Algıları Ölçeği'nin genel puanı ve alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu bulgu, hasta memnuniyeti ile bakım bağımlılığı arasında doğrudan bir ilişki olmadığını ve memnuniyetin bireysel bakım deneyimi, sağlık hizmeti erişimi ve hastane ortamı gibi farklı faktörlerden etkilenebileceğini göstermektedir. Bu alandaki literatür boşluğunun doldurulması, bakım bağımlılığı ve hasta memnuniyeti arasındaki dinamiklerin daha derinlemesine anlaşılması ve hasta bakım süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik kanıta dayalı stratejilerin geliştirilmesi amacıyla, geniş örneklem grupları ve longitudinal tasarımlar içeren ileri araştırmaların gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the care dependency levels of patients undergoing coronary angiography and their perceptions of nursing services and hospital quality. Conducted as a cross-sectional analytical study, it encompasses data collected between October 1, 2024, and February 28, 2025. The research was carried out with 416 patients who underwent coronary angiography at the Cardiology Department of Mardin Training and Research Hospital. Data were collected using the Individual Characteristics Form, the Care Dependency Scale, and Instrument to Measure Patient Perception of the Quality of Nursing Care and Related Hospital Services. Statistical analyses were performed using IBM SPSS 25, and due to the absence of normal distribution (p > 0.05), non-parametric tests and Spearman's rank-order correlation coefficient were utilized. It was found that 53.12% of the patients were aged 45–59, 59.13% were male, 96.15% were married, 23.56% had completed primary education, and 45.67% reported income equal to expenses. The average score of the IMPPQNCRHS was 158, while the care dependency score averaged 78. Statistically significant differences were identified between care dependency scores and variables such as age group, occupation, employment status, place of residence, smoking status, duration of coronary artery disease diagnosis, presence of comorbid conditions, history of hospitalization, number and site of prior angiography procedures, need for assistance in personal care, problems with daily living activities, and use of assistive health devices. Additionally, significant differences were found in patients' perception scores regarding nursing care and hospital service quality—both overall and across specific subdimensions—in relation to sociodemographic and general health variables such as gender, income status, regular medication use, presenting with chest pain, issues in daily living activities, and satisfaction with healthcare services. Positive correlations of varying strength (low, moderate, high) were observed among the factors of the perception scale: nursing care and practices; effectiveness, competence, personalized information and general instructions; toilet and bathroom cleanliness; and bed and linen hygiene. Reliability for both scales was found to be high (Cronbach's α = 0.94). However, regression analysis revealed no statistically significant relationship between Care Dependency Scale scores and the overall or subdimension scores of the patient perception scale, suggesting that patient satisfaction is not directly associated with care dependency and may instead be influenced by factors such as personal care experiences, access to healthcare services, and the hospital environment. To address gaps in the literature and gain a deeper understanding of the dynamics between care dependency and patient satisfaction—while also supporting the development of evidence-based strategies to improve patient care—further research involving larger sample sizes and longitudinal study designs is strongly recommended.