Hekimlikte 3 boyutlu animasyonların holografik ekranda (Volumetrıc dısplay) gösterimi
Display of 3D animations on holographic screen (Volumetric display) in medicine
- Tez No: 950249
- Danışmanlar: PROF. BANU BULDUK TÜRKMEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüz hem teknoloji hem de bilgi çağında birçok farklı disiplin bir diğeri ile etkileşim halindedir. Böyle bir çağda görsel iletişim önemli bir yere sahiptir. Karmaşık bilgileri daha hızlı ve etkili bir şekilde anlatmak için görsel iletişim araçlarının gücünden yararlanılmaktadır. Bilgiyi rafine bir şekilde aktarma, düşünsel uyarıyı artırma ve etkileşimi destekleme gibi açılardan oldukça önemlidir. Gerçeküstü deneyimler sunması 3 boyutlu animasyonları bilgi iletişiminde etkili bir araç haline getirmiştir. Bu teknolojinin kullanımı birçok disiplin için etkileşimli ve katılımcı bir deneyim sunma potansiyeli taşımaktadır. 3 Boyutlu animasyonların eğitim ve iletişim alanlarındaki rolü incelendiğinde karmaşık konuların daha anlaşılır bir halde sunulması birçok araştırmacının altını çizdiği bir durumdur. Görsel öğrenme, soyut kavramların anlatımında izleyiciye somut bir kavrayış avantajı sunmaktadır. 3 boyutlu animasyonların sağladığı yeni olanaklar ve yaratıcı ifade biçimleri birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Tıp, bütün disiplinler arasında gelişim grafiği en yüksek alanlardan biridir. Tıp alanındaki çalışmalar insan sağlığı için her gün yeni verilere ulaşmaktadır. Bilginin hızlı üretildiği böyle bir alanda aynı şekilde hızlı ve etkili yöntemlerle aktarılması ihtiyacı doğmuştur. Tıbbi bilgilerin net ve etkili bir şekilde paylaşılması hastaların doğru tanı ve tedavi süreçlerine erişimini sağlamaktan, sağlık profesyonellerinin güncel ve ileri düzey bilgilerle donatılmasına kadar birçok farklı yönden öneme sahiptir. Sürekli gelişen, genişleyen tıp alanında doğru bilgi aktarımının sağlanması, hastaların doğru bilgilendirilmesi ve tedaviye bilinçli karar vermeleri gibi unsurlar hayati önem taşımaktadır. Tıp alanında bilgi iletişimi sağlanmasında birçok farklı teknolojik metot kullanılmaktadır. En eski yöntem 3 boyutlu maketler ve mankenler yerini dijital ortamlarda hazırlanan 3 boyutlu modellere ve animasyonlara bırakmıştır. 3 boyutlu medikal animasyonlar karmaşık tıbbi bilgi ve prosedurleri anlamak, eğitim vermek, hasta ile doktor arasındaki iletişimi sağlamak, doktor ve meslektaşları arasındaki bilgi aktarımını hızlandırmak gibi önemli ihtiyaçlara cevap vermektedir. Ayrıca cerrahi müdahaleleri planlamak, anatomik yapıları, hastalıkları, cerrahi girişimleri ve tedavi yöntemlerini ayrıntılı bir şekilde göstermesi 3 boyutlu animasyonları önemli bir dil haline getirmektedir. Animasyonlar tarihte ilk olarak beyaz perde ile hayatımıza girmiştir. Ardından televizyon teknolojisinin evlerimize gelmesiyle geniş kitlelere ulaşmıştır. Ancak animasyonlar ilk ortaya çıktıkları dönemdeki eğlence amacı taşıyor olmasından çok daha farklı bir konuma ulaşmıştır. Animasyonlar artık günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birçok farklı alan etkili bir görsel dil aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle farklı görüntüleme ve ekran teknolojileri sayesinde çok daha geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gibi alanlarda etkili kullanıldığı bilinen 3 boyutlu animasyonlar holografik ve volumetrik ekran teknolojilerinin en sık başvurduğu görsel anlatım araçlarından biri olmuştur. Günümüzde gelişen holografik ve volumetrik ekran teknolojileri sayesinde birçok farklı alanda bilgi aktarımı kolaylıkla sağlanabilmektedir. Bir lazer ışığının nesnenin yüzeyine yansıtılması ve bu yansımanın bir holografik plaka veya foto sensor tarafından kaydedilmesi ile oluşan 3 boyutlu görseller hologram teknolojisinin temelini oluşturmaktadır. Bu önemli teknolojinin eğlence, eğitim, askeri uygulamalar, endüstri, mühendislik, tıp, haber ve yayıncılık gibi alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda simülasyon, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi teknolojilerle bir araya gelerek etkileşimli ve interaktif deneyimler sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 3 boyutlu animasyon teknolojilerinin özellikle tıp alanında bilgi iletimini nasıl dönüştürdüğünü ve görsel iletişim aracı olarak nasıl etkili bir rol üstlendiğini incelemektir. Karmaşık tıbbi bilgilerin daha anlaşılır ve erişilebilir hale getirilmesi, hasta-hekim iletişiminin güçlendirilmesi ve sağlık eğitiminde etkin öğrenme ortamlarının oluşturulması bağlamında 3 boyutlu medikal animasyonların katkıları araştırılmaktadır. Ayrıca bu animasyonların gelişen holografik ve volumetrik ekran teknolojileriyle birleşerek, bilgi aktarımında nasıl yenilikçi ve etkileşimli deneyimler sunduğu değerlendirilmekte; bu teknolojilerin eğitsel, klinik ve iletişimsel potansiyeli ortaya konulmaktadır. Bu çalışmada, 3 boyutlu animasyon teknolojilerinin özellikle tıp alanında bilgi aktarım süreçlerine nasıl entegre olduğu ve bu süreçleri nasıl dönüştürdüğü incelenmektedir. Teknoloji ve bilgi çağının dinamik yapısı, disiplinler arası etkileşimi zorunlu kılmakta; bu bağlamda görsel iletişim, karmaşık bilgilerin daha hızlı, etkili ve daha anlaşılır bir şekilde iletilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, 3 boyutlu animasyon teknolojilerinin özellikle tıp alanında bilgi aktarım süreçlerine nasıl entegre olduğu ve bu süreçleri nasıl dönüştürdüğü incelenmektedir. Teknoloji ve bilgi çağının dinamik yapısı, disiplinler arası etkileşimi zorunlu kılmakta; bu bağlamda görsel iletişim, karmaşık bilgilerin daha hızlı, etkili ve daha anlaşılır bir şekilde iletilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu tezin kapsamı 3 boyutlu animasyonların sunduğu etkileşimli ve katılımcı anlatım olanakları ile holografik ve hacimsel görüntüleme teknolojilerinin sunduğu yeni nesil görselleştirme olanakları birlikte değerlendirilmek olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışması, medikal animasyonların ileri düzey bir görüntüleme teknolojisi olan volumetrik ekranlarda gösteriminin etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, teorik çerçevede alan yazın taraması ve uygulamalı kısımda vaka görselleştirilmesi ve analizi ile desteklenmiştir. Ayrıca örneklem belirlenen hekim grubuna uygulanan anket çalışması ile bulguların geçerliliği ve uygulamaya yönelik geri bildirimler elde edilmeye çalışılmıştır. Örnek değerlendirmelerinde doküman analizinin betimsel inceleme yöntemine başvurulmuştur. Sonuç olarak, 3 boyutlu medikal animasyonların hem eğitimsel hem de klinik bağlamda etkili bir görsel iletişim aracı olarak sunduğu olanaklar, gelecekte bu teknolojilerin daha geniş kapsamda kullanılacağının ve geliştirileceğinin açık bir göstergesidir. Bu durum, sağlık alanında daha erişilebilir, anlaşılır ve etkin bilgi aktarımı hedefleyen uygulamaların önünü açmakta, disiplinler arası iş birliklerini teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's technological and information age, many different disciplines interact with one another. In such an era, visual communication holds a crucial place. The power of visual communication tools is utilized to convey complex information more quickly and effectively. It is crucial for conveying information in a refined manner, increasing intellectual stimulation, and fostering interaction. Providing surreal experiences has made 3D animations an effective tool in information communication. The use of this technology has the potential to provide an interactive and participatory experience for many disciplines. When examining the role of 3D animations in education and communication, the ability to present complex topics in a more understandable way is emphasized by many researchers. Visual learning offers the viewer a concrete understanding advantage in explaining abstract concepts. The new possibilities and creative forms of expression provided by 3D animations are being used in many different fields. Medicine is one of the most rapidly developing fields among all disciplines. Medical studies are accessing new data on human health every day. In such a rapidly generated field, the need for equally rapid and effective methods of conveying information has arisen. Clear and effective sharing of medical information is crucial for many reasons, from ensuring patients have access to accurate diagnosis and treatment procedures to equipping healthcare professionals with up-to-date and advanced information. In the constantly evolving and expanding field of medicine, ensuring accurate information is conveyed, patients are informed accurately, and they can make informed treatment decisions. Many different technological methods are used to communicate information in the medical field. The oldest methods, 3D models and mannequins, have given way to 3D models and animations created in digital environments. 3D medical animations meet important needs such as understanding complex medical information and procedures, providing education, facilitating communication between patients and doctors, and expediting information transfer between doctors and colleagues. Furthermore, their ability to plan surgical interventions and provide detailed depictions of anatomical structures, diseases, surgical procedures, and treatment methods makes 3D animations an important language. Animations first entered our lives through the silver screen. Then, with the advent of television technology in our homes, they reached a wider audience. However, animations have reached a much different level from their original entertainment purpose. With the advancement of technology, animations are now emerging as an effective visual language tool in many different fields. Therefore, thanks to various imaging and display technologies, they can reach a much wider audience. Known for their effective use in fields such as augmented reality and virtual reality, 3D animations have become one of the most frequently used visual narrative tools for holographic and volumetric display technologies. Today, developing holographic and volumetric display technologies make it possible to easily convey information in many different fields. 3D visuals, created by projecting laser light onto the surface of an object and recording this reflection by a holographic plate or photo sensor, form the basis of hologram technology. This important technology is used in areas such as entertainment, education, military applications, industry, engineering, medicine, news, and publishing. It also offers interactive and interactive experiences when combined with technologies such as simulation, augmented reality, and virtual reality. The purpose of this study is to examine how 3D animation technologies are transforming information delivery, particularly in the medical field, and how they play an effective role as a visual communication tool. The contributions of 3D medical animations to making complex medical information more understandable and accessible, enhancing patient-physician communication, and creating effective learning environments in health education are explored. Furthermore, we evaluate how these animations, combined with evolving holographic and volumetric display technologies, offer innovative and interactive experiences in information transfer, demonstrating the educational, clinical, and communication potential of these technologies. This study examines how 3D animation technologies integrate into and transform information transfer processes, particularly in the medical field. The dynamic nature of the technological and information age necessitates interdisciplinary interaction; in this context, visual communication plays a critical role in conveying complex information more quickly, effectively, and more clearly. This study examines how 3D animation technologies integrate into and transform information transfer processes, particularly in the medical field. The dynamic nature of the technology and information age necessitates interdisciplinary interaction; in this context, visual communication plays a critical role in conveying complex information more quickly, effectively, and more clearly. The scope of this thesis is to jointly evaluate the interactive and participatory narrative opportunities offered by 3D animations and the next-generation visualization opportunities offered by holographic and volumetric imaging technologies. This thesis aims to evaluate the impact of displaying medical animations on volumetric displays, an advanced imaging technology. In this context, a qualitative research method was employed in the research. The study was supported by a theoretical literature review and case visualization and analysis in the practical part. Furthermore, a survey conducted on a sample of physicians aimed to assess the validity of the findings and obtain feedback for practice. The descriptive method of document analysis was employed in the sample evaluations. In conclusion, the potential of 3D medical animations as an effective visual communication tool in both educational and clinical contexts clearly indicates that these technologies will be used and developed more broadly in the future. This paves the way for applications that aim to convey more accessible, understandable, and effective information in the healthcare field and encourages interdisciplinary collaborations.