Sanat nesnesi bağlamında alternatif bir yaklaşım: Tamamlanmamış nesne
An alternative approach in the context of the art object: Unmade
  1. Tez No: 950260
  2. Yazar: ŞABAN AYKUT HIZLIOK
  3. Danışmanlar: PROF. KAAN CANDURAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, çağdaş sanatta“tamamlanmamış nesne”kavramını araştırarak, geleneksel sanat anlayışlarına alternatif bir yaklaşım sunmaktadır. Sanatın tamamlanmış bir yapıt olarak kabul edilen geleneksel tanımlarını sorgulayan bu kavram, eksiklik veya kasıtlı bir yokluğun, anlam ve yorum için yeni yollar açabileceğini öne sürmektedir. Derrida, Heidegger, Nancy ve Agamben gibi düşünürlerin teorilerine dayanarak yapılan bu araştırma, sanat eserinin tamamlanmamış halinin, izleyicinin katılımını ve eserin yeniden şekillendirilmesini nasıl teşvik ettiğini incelemektedir. Marcel Duchamp'ın hazır nesne anlayışından farklı olarak, eserin bitmemişlik halini doğrudan sanatın konusu yapmaktadır. İnceleme kapsamında, modern felsefenin yapıbozum yaklaşımı ile çağdaş sanatın hazır nesne geleneği kuramsal çerçeveyi oluşturmuştur. Bu kuramsal temel üzerinde“tamamlanmamış nesne”olgusunun sanatsal arka planı tartışılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımlarından dokümantasyon analizi yöntemi benimsenmiş, tarihsel ve teorik eleştiriler kavramsal analiz yöntemiyle çözümlenmeye çalışılmıştır. Kavramsal sanat, enstalasyon, performans ve yeni medya sanatı gibi çeşitli alternatif sanat yaklaşımlarında sanat eserinin tamamlanmışlık durumunun nasıl ele alındığı karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu sayede, tamamlanmamışlık olgusunun çağdaş sanat pratiklerinde kazandığı anlam ve işlev tespit edilmiştir. Sanat nesnesine yönelik algının bu yeni kavram ışığında nasıl dönüştüğü irdelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, geleneksel sanat nesnesi anlayışına eleştirel bir perspektif sunarak, sanat literatürüne yeni ve özgün bir kavramsal ve pratik öneri olarak“tamamlanmamış nesne”yaklaşımını önermek ve bu yaklaşımın uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Sonuç olarak, tamamlanmamış nesneler, sanatın geleneksel sınırlarını sorgulayan, izleyiciyle etkileşime giren ve yeniden şekillenen bir sanat deneyimi sunarak, sanatı yeniden tanımlayan bir yaklaşım olarak önerilmektedir. Bu doğrultuda, sanat eserinin statik bir nesne olmaktan çıkarak dinamik, süreç odaklı ve izleyici katılımına açık bir olgu olarak ele alınabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the concept of the 'unmade' object in contemporary art, offering an alternative approach to traditional conceptions of art. This concept questions traditional definitions of art as completed work, suggesting that incompleteness or deliberate absence can open new avenues for meaning and interpretation. Based on the theories of thinkers such as Derrida, Heidegger, Nancy and Agamben, this research examines how the unmade state of the artwork encourages the participation of the viewer and the reshaping of the work. Different from Marcel Duchamp's understanding of the ready-made object, it makes the unfinished state of the work directly the subject of art. On this theoretical basis, the artistic background of the“unmade”phenomenon is discussed. Documentation analysis method, one of the qualitative research methods, was adopted in the study, and historical and theoretical criticisms were tried to be analysed by conceptual analysis method. How the completeness of the artwork is handled in various alternative art approaches such as conceptual art, installation, performance and new media art has been evaluated comparatively. In this way, the meaning and function of the phenomenon of unmade in contemporary art practices has been analysed How the perception of the art object is transformed in the perspective of this new concept is analysed. The main aim of the study is to propose the“unmade”approach as a new and original conceptual and practical proposal to the art literature by offering a critical perspective to the traditional understanding of the art object and to demonstrate the applicability of this approach. As a result, unmades are proposed as an approach that redefines art by questioning the traditional boundaries of art, interacting with the viewer and offering a reshaped art experience. In this direction, it is shown that the work of art can be handled as a dynamic, process-oriented and open to audience participation, rather than a static object.