Küreselleşme sürecinde KOBİ'lerin küresel risklere bakış açısı; Türkiye-AB örneği
SMEs' view of global risks in the process of globalization: Turkey and European Union example
  1. Tez No: 950259
  2. Yazar: AYFER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Siyasi, ekonomik, teknolojik, çevresel ve kültürel boyutlarıyla küreselleşme olgusu günümüzde de devam eden dinamik bir süreçtir. Küreselleşme süreci KOBİ'leri özellikle ekonomik ve sosyal alanlarda büyük işletmelerden daha önemli bir aktör haline getirmiştir. Hem ülkemizin ekonomisinde hem de Avrupa Birliği ekonomisinde önemli yer tutan ve birçok iç ve dış riskle karşı karşıya kalan KOBİ'ler, risk yönetimi ve tedavi önlemleri yoluyla iç risklerin çoğunu daha iyi kontrol edebiliyorken, dış risklere karşı daha savunmasız kalmaktadırlar. Küresel riskler adı verilen ekonomik, çevresel, jeopolitik, kültürel ve teknolojik riskler genellikle kontrollerinin dışında gelişir. Şirketlerin var olma savaşı verdikleri böyle bir dönemde KOBİ'ler her geçen gün artan belirsizliklere karşı küresel risklerin de farkında olması ve bunları etkin olarak yönetebilmesi, gereksinimden çok bugün ve gelecek için bir zorunluluğa dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of globalization with its political, economic, technological, environmental and cultural dimensions is a dynamic process that continues today. The process of globalization has made SMEs a more important actor than large enterprises, especially in economic and social fields. SMEs, which have an important place both in our country's economy and in the European Union economy and face many internal and external risks, are more vulnerable to external risks while better controlling most of the domestic risks through risk management and treatment measures. Economic, environmental, geopolitical, cultural and technological risks, called global risks, often develop beyond their control. At a time when companies are fighting for their existence, SMEs have become more of a necessity for the present and the future than a necessity to be aware of and effectively manage global risks against increasing uncertainties.