Dil temelli sanat: Dilin ve yazının görsel boyutları
Language-based art: The visual dimensions of language and writing
  1. Tez No: 950261
  2. Yazar: HAKAN ŞARKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. CEBRAİL ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Dilbilim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Linguistics, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Modern sanatta mekân kavramını icat eden kişi olduğu düşünülen Stéphane Mallarmé'nin Bir Zar Atımı ile Asla Dönmeyecek Şans başlıklı eseri, sanatta temel bir paradigma değişikliğine yol açmıştır. Şiirdeki krize işaret ederken, fotoğrafın plâstik sanatlarda yol açtığı krize çözüm bulan şairin, sözcükleri, imgeleri ve sesleri beyaz sayfanın boşluğunda bir araya getiren eseri, kendinden sonra gelenleri derinden etkilemiştir. Varisler ve mirası reddedenler arasında düşünce ile dil, dil ile sanat, sanat ile hayat arasındaki ilişkilere yönelik yoğun bir ilgi uyanmıştır. Şairler, sanatçılar, düşünürler, sözel ve görsel sanatlara dair ayrımları sorgulamaya başlamıştır. Böylece kübistlerin, fütüristlerin, dadacıların, Rus avangartlarının öncülüğünde tekil sanatları birbirinden ayıran sınırlar giderek bulanıklaşmıştır. Dilsel göstergeler plastikleşirken, görsel imgeler metinler gibi algılanmıştır. Resmin iki boyutluluğu ile heykelin üç boyutluluğuna yönelik modernist ısrara rağmen, kavramsal sanatla birlikte düşünce, eserin üretim sürecinin harcına dönüşmüştür. Nesneler sözcükler, sözcüklerse nesneler gibi ele alınırken dil, plastik bir hüviyet kazanmıştır. Hem dilin maddiliğini ortaya koymaya çalışan hem de müzikselliği gözeten somutçular da kendilerine özgü yaklaşımlar geliştirmiştir. Çağdaş sanat pratikleri arasında ise bir uçta şiirler, heykellere, enstalasyonlara, performanslara dönüşürken, diğer uçta sanat nesnesi düşünceyle eşitlenmiştir. Bu değişim yukarıda andığımız hareketlerle ve anlayışlarla kayıtlı değildir. Dil ile sanat arasındaki ilişkilerin kaya resimlerinden dijital kodlara dek çok geniş bir yelpazede incelenmesi gerekir. Bu tez çalışması, görsel ve sözel yapılar arasındaki etkileşime, dilsel unsurların maddiliğini açığa çıkaran dil temelli sanat eserlerine odaklanır. Tezin kapsamı, dilsel göstergenin (metnin, yazının, tipografinin, harfin ya da okunaksız olanın) plastikleştiği sanat üretimiyle sınırlıdır. Tezin köken bulduğu temel varsayım, sözcüklere ve nesnelere aynı şekilde yaklaşabileceğimizdir.
Özet (Çeviri)
Stéphane Mallarmé's A Throw of the Dice Will Never Abolish Chance, often credited with inventing the concept of space in modern art, triggered a fundamental paradigm shift in art. While signaling a crisis in poetry, the poet resolved the crisis brought by photography in the plastic arts through a work that brings together words, images, and sounds within the void of the white page, profoundly influencing subsequent generations. Between heirs and those rejecting his legacy, an intense awakening emerged around the relationships between thought and language, language and art, and art and life. Poets, artists, and critics began to question the boundaries between verbal and visual arts. Consequently, under the leadership of Cubists, Futurists, Dadaists, and Russian avant-garde artists, the boundaries separating singular art forms gradually blurred. As linguistic signs became plasticized, visual images were perceived like texts. Despite modernist insistence on the flatness of painting and the three-dimensionality of sculpture, with conceptual art, thought became the very mortar of the artwork's production process. While objects were treated like words and words like objects, language acquired a plastic identity. Concrete poets, who sought to reveal both the materiality and musicality of language, developed unique approaches. At one extreme, poems transformed into sculptures, installations, and performances; at the other, the art object was equated with thought. This transformation is not solely recorded by the movements and approaches briefly outlined above. The relationships between language and art must be examined across a wide spectrum, from petroglyphs to digital codes. This thesis focuses on the interaction between visual and verbal structures, emphasizing language-based art objects that reveal the materiality of linguistic elements. The scope of the thesis is limited to art production in which the linguistic sign (text, writing, typography, letter, or the illegible) becomes plasticized. The fundamental assumption of this study is that words and objects can be treated in a similar way.