P. İ. Çaykovski ve R. Korsakov'un seçilmiş bale müziklerindeki keman sololarının icracılık açısından incelenmesi
An analysis of violin solos from selected ballet music by P. I. Tchaikovsky and R. Korsakov in terms of performance practice
  1. Tez No: 950265
  2. Yazar: EREN KUŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA REYYAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Bale ve Dans, Müzik, Ballet and Dance, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Rönesans döneminde ilk örneklerine İtalya'da rastlanan bale sanatı, Fransa'da gelişim ve ilerleme sürecini tamamlamış, 19. Yüzyılda bugün bilinen bale dans tekniklerine ulaşmıştır. Bale için bestelenen müzikler de bu oluşuma paralel bir gelişim göstermiştir. Bu çalışmada, sıklıkla sahneye konan 19. Ve 20. Yüzyıl Rus bestecileri P. İ. Çaykovski ve N. A. Rimski-Korsakov'un bale müziklerinde yer alan keman sololarından bazılarında en sık kullanılan sağ ve sol el keman teknikleri belirlenmiş ve incelenmiştir. Bale sanatının müzikleri, özellikle eserlerde yer alan keman soloları keman edebiyatı açısından ileri bir teknik ve müzikal gelişim göstermiş ve keman icracılarının bilmesi gereken eserler hâline gelmiştir. Bu çalışmada bu bestecilerin eserlerinden sıklıkla icra edilen keman soloları seçkisi yapılarak, kullanılan sağ ve sol el keman teknikleri açısından değerlendirilmiştir. Müziklerindeki keman soloları seçilen Rus bestecilerin isimleri ve eser isimleri şöyledir: • P. İ. Çaykovski: Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, • N. A. Rimski-Korsakov: Şehrazad Müzikleri Rus besteciler, P. İ. Çaykovski ve N. A. Rimski-Korsakov tarafından bestelenmiş bu bale eserlerinden seçilmiş keman sololarında, sağ ve sol el keman teknikleri açısından; keman sololarının içerdiği teknik davranışlar saptanmıştır. Elde edilen veriler ile sololarda kullanılan teknik davranışlar üzerine değerlendirme yapılmıştır. Özünde bale müziği olarak bestelenen eserler senfonik konserlerde icra edilebildiği gibi, Şehrazad Senfonik Süiti gibi orkestra eserleri de bale müziği olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, ileride opera ve senfoni orkestralarında çalışmayı hedefleyen öğrenciler için bir kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
The art of ballet, whose earliest examples can be traced back to the Renaissance period in Italy, reached its full development and refinement in France, culminating in the codification of the ballet dance techniques known today during the 19th century. The music composed for ballet also underwent a parallel process of development. This study identifies and analyzes the most frequently used right- and left-hand violin techniques in selected violin solos from the ballet music of prominent 19th- and 20th-century Russian composers, P. I. Tchaikovsky and N. A. Rimsky-Korsakov, whose works are frequently performed on stage. The violin solos found in these ballet compositions have demonstrated significant technical and musical advancements in the violin repertoire, and have become essential works for violinists to study. In this research, a selection of frequently performed violin solos from these composers' ballets has been evaluated in terms of the right- and left-hand techniques employed. The Russian composers and corresponding works whose violin solos were selected for this study are as follows: P. I. Tchaikovsky: Swan Lake, The Sleeping Beauty N. A. Rimsky-Korsakov: Scheherazade From these ballet works composed by Tchaikovsky and Rimsky-Korsakov, specific violin solos were selected, and the technical approaches within them were examined in terms of right- and left-hand violin techniques. Based on the data collected, a detailed analysis was conducted of the technical elements present in the solos. While originally composed as ballet music, many of these works can also be performed in symphonic concert settings; likewise, orchestral works such as Scheherazade – Symphonic Suite may also be adapted for use in ballet. The aim of this study is to serve as a resource for students aspiring to work in opera or symphony orchestras in the future.