Pyotr İlyiç Çaykovski'nin Çocuk Albümü Op. 39 eserinde kullanılan müzikal terimlerin incelenmesi
An analysis of musical terms used in Pyotr Ilyich Tchaikovsky's Children's Album Op.39
- Tez No: 947704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF MÖHSÜNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Rus klasik müzik bestecisi, Pyotr İlyiç Çaykovski'nin“Çocuk Albümü Op. 39”eserinde kullanılan müzikal terimleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüş olup, keşifsel bir tür benimsenmiştir. Çalışmada P. İ. Çaykovski'nin hayatı, müzikal geçmişi ve Çocuk Albümü Op.39 eseri hakkında belgesel taraması yapılmış, müzikal terimlerin incelenmesi aşamasında elde edilen bilgiler içerik analizi yapılarak sistematik bir şekilde incelenmiştir. Bu araştırmanın sınırlılıkları, müzikal terimlerin incelenmesiyle sınırlı kalmıştır. Araştırma, sadece müzikal terimlerin tanımlanması ve analiz edilmesine odaklanmıştır; bu sebeple eserin çalgı tekniği ve armonik yapısı gibi unsurlar araştırmanın kapsamı dışında tutulmuştur. P. İ. Çaykovski'nin Çocuk Albümü Op. 39 eseri incelendiğinde, 24 kısa piyano parçalarından oluşan çeşitli hikâyelerden esinlenerek;“Oyuncaklar”,“Rus Şarkıları”,“Seyahat Etkisi”ve“Peri Masalları”gibi dört temadan oluşmaktadır. Albümde en çok kullanılan ritim 2/4'lük, tempo olarak ise moderato olduğu tespit edilmiştir. Dinamik geçişlerde crescendo, decrescendo ve diminuendo gibi ifadelere sıkça yer verilmiştir; nüansların pianissimo ile forte arasında değiştiği görülmüştür. Ayrıca legato ve staccato gibi artikülasyonların sıkça kullanıldığı ve bu sayede eserin müzikal anlatım gücünün artırıldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, Çalışmada müzikal terimlerin, müziğin yapısını nasıl şekillendirdiği ve eserin duygusal derinliğini nasıl etkilediğini, eserin teknik ve duygusal yönlerini etkileyen bu unsurların doğru anlaşılması ve uygulanması, müzikal performans ve yorumculuk açışından önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu nedenle gelecekte gerçekleştirilecek araştırmaların, benzer yöntemlerle farklı eserlerde kullanılan müzikal terimlerin incelenmesine odaklanması, önemli bir ifade taşımaktadır. Müzik literatürüne ve müzik eğitimine faydalı bir çalışma sunduğu, ayrıca Çaykovski'nin müziği hakkında bilgi edinmek isteyen araştırmacılar için önemli bir kaynak olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the musical terms used in the work Children's Album, Op. 39 by the Russian classical music composer Pyotr Ilyich Tchaikovsky. It was conducted using a qualitative research method and adopted an exploratory approach. The study includes a documentary review of Tchaikovsky's life, musical background, and the Children's Album, Op. 39. In the analysis phase, data related to musical terms were examined systematically through content analysis.The scope of this research is limited solely to the examination of musical terms. It focuses on the identification and analysis of these terms; thus, elements such as instrumental techniques and harmonic structure of the work were excluded from the study. Upon analysis of Children's Album, Op. 39, it was observed that the work consists of 24 short piano pieces inspired by various stories, grouped under four main themes:“Toys”,“Russian Songs”,“Impressions of Travel”, and“Fairy Tales”. The most frequently used rhythm was 2/4, and the most common tempo marking was moderato. In terms of dynamic transitions, expressions such as crescendo, decrescendo, and diminuendo were frequently encountered, with nuances ranging from pianissimo to forte. Additionally, articulations such as legato and staccato were frequently used, contributing to the expressive power of the music.In conclusion, the study emphasizes how musical terms shape the structure of music and influence the emotional depth of the piece. Understanding and applying these elements correctly is significant for musical performance and interpretation. Therefore, future research focusing on the analysis of musical terms in different works using similar methods would be of notable value. This study is considered a valuable contribution to the music literature and music education, and a useful resource for researchers interested in Tchaikovsky's music.