Pyotr İlyiç Çaykovski'nin Pıque Dame-Maça Kızı Operasının incelenmesi
An analysis of Pyotr Ilyich Tchaikovsky's opera Pique Dame-The Gueen of Spades
  1. Tez No: 820773
  2. Yazar: ECEM ÇALHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SETA KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın konusu olan Maça Kızı/Pique Dame Operası, Pyotr İlyiç Çaykovski'nin önemli eserleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bu opera hem Romantik dönem müziğini hem de dönemin sosyo-kültürel yapısını bir arada sunmaktadır. Avrupa'da sıklıkla sahnelenen nadir Rus eserlerinden biridir. Bu opera hakkında yapılan bilimsel araştırmaların sayısı oldukça azdır. Ülkemizde de yapılmış hiçbir bilimsel çalışmanın bulunmayışı, operanın bu araştırmaya konu olma sebeplerinden biridir. Bu araştırmanın amacı Pyotr İlyiç Çaykovski'nin hayatından ve eserlerinden yola çıkarak Maça Kızı/Pique Dame Operası'nın müzik dünyasındaki önemini belirlemektir. Bu amaçla tezin ikinci bölümünde Çaykovski'nin hayatı ele alınarak hem kişiliği hem de müzik dili ve tekniği incelenmiştir. Kompozisyonları ve bestecinin kendi ruh dünyası arasındaki paralellikler ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise Maça Kızı/Pique Dame Operası'nın Rus müziğindeki yeri ve önemi irdelenmiştir. Operanın konusunun alındığı Puşkin'in öyküsü ile librettonun farklılıkları saptanmış ve karakterlerin yapısı derinlemesine incelenmiştir. Sahnelenmiş operalar izlenerek karakterlerin ses analizi ve müzikalin içinde barındırdığı orkestranın uyumu arasında bağlantılar saptanmıştır. Sonuç: Bu tez çalışmasında besteci P.İ. Çaykovski'nin hayatı, kişiliği, müzik tarihindeki yeri, genel müzik anlayışı ortaya konmuş ve Puşkin'in operaya konu olan öyküsü, Maça Kızı/Pique Dame operasının librettosu ile karşılaştırılmış, bestecinin karakter yapısı ile operadaki karakterler arasındaki ince benzerlikler tespit edilmiş, eserin müzikal ve vokal yapısı ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The opera The Queen of Spades/Pique Dame, the subject of this study, has a privileged place among the important works of Pyotr Ilyich Tchaikovsky. This opera presents both the music of the Romantic period and the socio-cultural structure of the period together. It is one of the rare Russian works frequently staged in Europe. The number of scientific researches on this opera is quite small. The lack of any scientific study in our country is one of the reasons why this opera is the subject of this research. The aim of this research is to determine the importance of The Queen of Spades/Pique Dame Opera in the world of music based on the life and works of Pyotr Ilyich Tchaikovsky. For this purpose, in the second part of the thesis, Tchaikovsky's life, personality, musical language and technique are analyzed. The parallels between his compositions and the composer's own mental world are revealed. In the third part, the place and importance of The Queen of Spades/Pique Dame Opera in Russian music is analyzed. The differences between the libretto and Pushkin's story from which the plot of the opera was taken were determined and the structure of the characters was analyzed in depth. By watching the staged operas, connections between the vocal analysis of the characters and the harmony of the orchestra in the musical were determined. Conclusion: In this thesis, composer P.I. Tchaikovsky's life, personality, his place in the history of music, his general understanding of music have been revealed, Pushkin's story, which is the subject of the opera, has been compared with the libretto of the opera The Queen of Spades/Pique Dame, the subtle similarities between the composer's character structure and the characters in the opera have been identified, and the musical and vocal structure of the work has been examined in detail.