Ionic solids cohesion energy
İyonik katıların kohezyon enerjisi
- Tez No: 95028
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Ewald Yöntemi ile basit iyonik katıların Madelung sabitinin hesabıdır. Bir kristal yapı için Madelung sabitinin değerini bulma, yapının elektrostatik öz-potansiyellerinin değerinin bulunması anlamına gelir. Elektrostatik öz-potansiyellerinin değerinin bulunması ise potansiyel kuramı ile başarılabilir. Kristal yapımn öz-potansiyellerinin bulunması yardımı ile Madelung sabitinin hesaplanması için kullanılan yöntemler, Madelung Yöntemi, Doğrudan Toplama ve Ewald Yöntemi dir. Noktasal iyonlardan oluşan NaCl ve CsCl gibi kristal yapılar içinde elektrostatik öz-potansiyellerin değerlendirilmesinde hızlı bir yaklaşıklığa sahip olan Ewald yöntemi yardımıyla Madelung sabitinin değerlendirilmesi çalışmamın özgün kısmım oluşturur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to calculate the Madelung constant of simple ionic solids by Ewald's method. Calculation of this constant for a crystal structure means finding the values of electrostatic eigen-potentials of that structure which in turn, can be accomplished by the potential theory. The methods used to calculate the Madelung constant by the help of finding the electrostatic eigen-potentials of the crystal structure are“Madelung”,“Direct summation”and“Ewald's”methods. The evaluation of the Madelung constant by the help of“Ewald”method that has a good approximation for the determinaton of the electrostatik eigen-potantials in crystal structures consisting of point ions such, as NaCl and CsCl comprises the original part of this study. Vll