İstanbul İli Maltepe İlçesi'nde sağlık ve sosyal bakım hizmeti alan 65 yaş üzeri bireylerde malnütrisyon riski ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of malnutrition risk and related factors in individuals over 65 years of age receiving health and social care services in Maltepe District of Istanbul Province
- Tez No: 950283
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BUĞU USANMA KOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Malnutrisyon, özellikle yaşlılarda önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Bununla birlikte toplumda malnutrisyonun taranması, tanısı ve tedavisi konusunda yeterli başarıya ulaşılamadığına dair kanıtlar mevcuttur. Türkiye'de yapılmış çalışmalara göre, evde bakım hastalarında malnutrisyon riski %36,3, malnutrisyon %28,8; huzurevindeki yaşlılarda ise malnutrisyon riskinin %32,7 ve malnütrisyon %15,2 olarak tespit edilmiştir. Bunula birlikte yaşlılarda malnütrisyon sıklığı ve oranı incelenen topluma ve tanımlama kriterlerine göre değişkenlik göstermekte olup %1-83 arasında farklı sonuçlar mevcuttur. Bu çalışmada, İstanbul'da bir ilçedeki düzenli sağlık ve bakım hizmeti alan 65 yaş üzeri bireylerde, malnutrisyon sıklığının ve bununla ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma 01.03.2024-01.09.2024 tarihleri arasında İstanbul İli Maltepe İlçesi'nde sağlık ve sosyal bakım hizmeti alan 65 yaş üstü bireyler ile yürütülmüştür. Bu amaçla yaşlı bakım ve huzurevlerinde yaşayan ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan Evde Sağlık Hizmetleri'ne kayıtlı olan hastalar randomize edilerek dahil edilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden katılımcılara sosyodemografik ve tıbbi özelliklerin sorgulandığı anketin ardından, araştırmacılar tarafından düzenlenmiş olan Beslenme Odaklı İnspeksiyon Bulguları Formu ve Mini Nutrisyonel Değerlendirme Formu uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmadaki 352 kişinin 244'ü kadın (%69,3) ve 108'i erkektir (%30,7). Katılımcıların 200'ü (%56,8) huzurevinde yaşamakta, 152'si (%43,2) ise evde bakım hizmeti almaktadır. Huzurevi sakinlerinin 36'sında (%18) malnütrisyon, 46'sında (%23) malnütrisyon riski tespit edilmiştir. Evde bakım hizmeti alan bireylerin ise 29'unda (%19) malnütrisyon, 30'unda (%19,7) malnütrsiyon riski olduğu görülmüştür. Malnutrisyonu olan 65 bireyin 43'ü (%66,2) bir yıl veya daha uzun süredir huzurevi veya evde bakım hizmeti almaktadır (p=0,002). Malnutrisyonu olanların 13'si (%20) ve malnutrisyon riski olanların 47'si (%61,8'i) beslenme takviyesi almamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Malnutrition is an important cause of morbidity and mortality, especially in the elderly. However, there is evidence that screening, diagnosis and treatment of malnutrition in the community is not successful enough. According to studies conducted in Turkey, the risk of malnutrition in home care patients was found to be 36.3% and malnutrition 28.8%; in the elderly in nursing homes, the risk of malnutrition was 32.7% and malnutrition 15.2%. However, the prevalence and rate of malnutrition in the elderly varies according to the community and definition criteria and there are different results between 1-83%. In this study, it was aimed to determine the prevalence of malnutrition and related factors in individuals over 65 years of age receiving regular health and care services in a district in Istanbul. Method: This descriptive study was conducted between 01.03.2024-01.09.2024 with individuals over 65 years of age receiving health and social care services in Maltepe District of Istanbul Province. For this purpose, patients living in elderly care and nursing homes and registered to the Home Health Services provided by the Ministry of Health were randomised and included. The participants who agreed to participate in the study were administered the Nutrition-Focused Inspection Findings Form and the Mini Nutritional Assessment Form, which were designed by the researchers, after the questionnaire in which sociodemographic and medical characteristics were questioned. Results: Of the 352 participants, 244 were female (69.3%) and 108 were male (30.7%). Of the participants, 200 (56.8%) lived in a nursing home and 152 (43.2%) received home care services. Malnutrition was detected in 36 (18%) and risk of malnutrition in 46 (23%) nursing home residents. Among the individuals receiving home care services, 29 (19%) had malnutrition and 30 (19.7%) had malnutrition risk. Of the 65 individuals with malnutrition, 43 (66.2%) had been receiving nursing home or home care services for one year or more (p=0.002). Thirteen (20%) of those with malnutrition and 47 (61.8%) of those at risk of malnutrition did not receive nutritional supplements.