Venedik Komisyonu'nun liberal anayasacılığa katkısı
The contribution of the Venice Commission to liberal constitutionalism
  1. Tez No: 950353
  2. Yazar: MEHMET GÜRKAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada Avrupa Konseyi'nin anayasal konulardaki danışma organı olan Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu, bilinen adıyla Venedik Komisyonu'nun çalışmaları liberal anayasacılığa katkısı bağlamında değerlendirilmiştir. Venedik Komisyonu eski Doğu Bloku ülkelerinin anayasal düzenlerinin liberal anayasacılık doğrultusunda dönüştürülmesinde bir danışma organı olarak ortaya çıkmış fakat ilerleyen yıllarda çalışmaları ve etkisi küresel bir nitelik kazanmıştır. Bu bakımdan Venedik Komisyonu liberal anayasacılığın küresel düzeyde ortak standartlarını tespit etme işlevi görmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, liberal anayasacılık kavramı, liberal anayasacılığın esasları, tarihsel gelişimi ve uluslararası niteliği ele alınmıştır. Sonraki bölümde Venedik Komisyonu'nun ortaya çıktığı tarihsel bağlam, yapısı ve çalışma usulü ele incelenmiştir. Venedik Komisyonu'nun çalışma türleri ve bunların başta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi olmak üzere hem hukuki hem de Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi gibi siyasi organlar üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Son bölümde ise hukuk devleti, seçimler, referandumlar, siyasi partiler ve kuvvetler ayrılığı ile yargı bağımsızlığı üzerine Venedik Komisyonu'nun ulus ötesi çalışmalarında ve ülkeler hakkında hazırladığı görüşlerinde geliştirdiği standartlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the work of the European Commission for Democracy through Law,commonly known as the Venice Commission, the Council of Europe's advisory body on constitutional matters, in the context of its contribution to liberal constitutionalism. Initially established as an advisory organ to assist in transforming the constitutional systems of former Eastern Bloc countries in line with the principles of liberal constitutionalism, the Venice Commission has expanded its scope and influence to acquire a global dimension. In this capacity, it plays a significant role in articulating common standards of liberal constitutionalism at the global level. The first section of the study outlines the concept of liberal constitutionalism, its core principles, historical evolution, and international character. The second section examines the historical background in which the Venice Commission emerged, as well as its institutional structure and working methods. It further evaluates the Commission's various activities and their legal and political impact particularly on the European Court of Human Rights, and more broadly on political bodies such as the European Union and the Council of Europe. The final section analyzes the standards developed by the Venice Commission through its transnational activities and the opinions it has issued on individual countries, focusing on the rule of law, elections, referendums, political parties, the separation of powers, and judicial independence.