Türk hukukunda vergi suç ve kabahatleri
Tax crimes and misdemeanors in Turkish law
  1. Tez No: 950352
  2. Yazar: ENES AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH BOSTANCI BOZBAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Vergi kaçakçılığı, devletin mali kaynaklarını azaltan, ekonomik adaleti bozan ve kamu hizmetlerinin sürdürülebilirliğini tehdit eden ciddi bir suçlardır. Bu çalışmada, Türkiye'de vergi kaçakçılığı suçlarının yasal çerçevesi, suçun tanımı, türleri ve bu suçlara yönelik cezai yaptırımlar kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Vergi kaçakçılığının tarihsel gelişimi, toplumsal ve ekonomik etkileri analiz edilmiş, suçun temel nedenleri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Mevzuatta yer alan düzenlemelerin uygulanabilirliği, caydırıcılığı ve etkinliği tartışılarak yasal boşluklar ve uygulamada karşılaşılan sorunlar irdelenmiştir. Ayrıca araştırma Türkiye'de daha etkili bir denetim ve ceza sisteminin oluşturulması için öneriler geliştirmiştir. Vergi bilincinin artırılması, denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi ve teknolojik altyapının geliştirilmesi gibi önlemlerin bu suçun önlenmesinde önemli bir rol oynadığı vurgulanmaktadır. Çalışma, adil bir vergi sisteminin oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerinde vergiye gönüllü uyumun sağlanmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax evasion is a serious crime that reduces the state's financial resources, disrupts economic justice and threatens the sustainability of public services. This study comprehensively covers the legal framework of tax evasion crimes in Turkey, the definition of the crime, its types and the penal sanctions for these crimes. The historical development of tax evasion, its social and economic effects are analyzed and an assessment is made on the main causes of the crime. The applicability, deterrence and effectiveness of the regulations in the legislation are discussed and legal gaps and problems encountered in practice are examined. The study also presents a comparative analysis with international examples and good practice models in the fight against tax evasion, and develops recommendations for the establishment of a more effective inspection and penal system in Turkey. It is emphasized that measures such as increasing tax awareness, strengthening inspection mechanisms and developing technological infrastructure play an important role in preventing this crime. The study aims to contribute to the establishment of a fair tax system and the voluntary compliance with taxes in all segments of society.