Sağlık personelinin algıladıkları liderlik davranışlarının sürdürülebilir performanslarına etkisi
The effect of health personnel's perceived leadership behaviors on their sustainable performance
  1. Tez No: 950355
  2. Yazar: ABDULKADİR GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DİKMETAŞ YARDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Sağlık personelinin algıladıkları liderlik davranışlarının sürdürülebilir performanslarına etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte bir araştırma olan bu çalışma, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanı (biyolog, diyetisyen, ebe, psikolog, tekniker vb.) yer aldığı ve toplam 625 kişinin katılım göstermesiyle oluşturulmuştur. Veriler, Nisan 2024-Mart 2025 tarihleri arasında anket yöntemi ile yüz yüze toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Liderlik Davranışı Ölçeği”ve“Çalışanın Sürdürülebilir Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılım sağlayan sağlık personelinin, %63,7'si (n=398) kadın, %58,6'sı (n=366) evli, %36,2'si (n=226) 29 yaş ve altında, %45,8'i (n=286) lisans mezunu, %41,4'ü (n=259) hemşire, %33,6'sı (n=218) 52.001-80.000 gelir düzeyine sahip, %36,6'sının (n=229) kurumdaki çalışma süresi 3 yıl ve altı, %74,1'si (n=463) sadece gündüz görev yapmakta, %35,2'sinin (n=220) mevcut yönetici ile çalışma süresi 5 yıl ve üzeri, %36,5'i (n=228) 4 yıl ve altı mesleki kıdeme sahip, %38,9'u (n=243) iş değiştirmeyi istemekte ve %49,9'u (n=312) ise iş yeri değiştirme isteğine sahiptir. Çalışmada sağlık personelinin algıladıkları liderlik davranış düzeylerinin eğitim durumuna (p=0,019), mesleğe (p=0,002), gelir düzeyine (p=0.014), kurumdaki çalışma süresine (p=0,021), mevcut yönetici ile çalışma süresine (p=0,015), iş değiştirme isteğine (p=0,000) ve iş yeri değiştirme isteğine (p=0,000) göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Yine sağlık personellerinin çalışanın sürdürülebilir performans düzeylerinin yaşa (p=0,005), eğitim durumuna (p=0,025), gelir düzeyine (p=0,029), kurumdaki çalışma süresine (p=0,014), mesleki kıdemine (p=0,002), iş değiştirme isteğine (p=0,005) ve iş yeri değiştirme isteğine (p=0,000) göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Sonuç: Regresyon analizi sonucunda sağlık personelinin algıladıkları liderlik davranışı çalışanın sürdürülebilir performansları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to measure the effect of perceived leadership behaviors of healthcare personnel on their sustainable performance. Material and Method: This study, which is a descriptive type of research, was conducted with the participation of a total of 625 people, including physicians, nurses and other healthcare professionals (biologists, dieticians, midwives, psychologists, technicians, etc.) working at Sivas Cumhuriyet University Health Services Training and Research Hospital. Data were collected face-to-face survey method between April 2024 and March 2025.“Socio-Demographic Information Form”,“Leadership Behavior Scale”and“Employee Sustainable Performance Scale”were used as data collection tools. Results: Of the healthcare personnel participating in the study, 63.7% (n=398) were female, 58.6% (n=366) were married, 36.2% (n=226) were 29 years old or younger, 45.8% (n=286) had a bachelor's degree, 41.4% (n=259) were nurses, 33.6% (n=218) had an income level of 52,001-80,000, 36.6% (n=229) had worked in the institution for 3 years or less, 74.1% (n=463) only worked during the day, 35.2% (n=220) had worked with the current manager for 5 years or more, 36.5% (n=228) had 4 years or less of professional seniority, 38.9% (n=243) want to change and 49.9% (n=312) want to change their workplace. It was determined that the perceived leadership behavior levels of the healthcare personnel showed statistically significant differences according to their educational status (p=0.019), profession (p=0.002), income level (p=0.014), length of service in the institution (p=0.021), length of service with the current manager (p=0.015), desire to change job (p=0.000) and desire to change workplace (p=0.000). It was also found that the sustainable performance levels of healthcare personnel differed statistically significantly according to age (p=0.005), education level (p=0.025), income level (p=0.029), length of service in the institution (p=0.014), professional seniority (p=0.002), desire to change jobs (p=0.005) and desire to change workplace (p=0.000). Conclusion: As a result of the regression analysis, it was determined that the leadership behavior perceived by healthcare personnel had a statistically significant and positive effect on the sustainable performance of the employee.