Anterior mediastinal patolojilerde subksifoid yaklaşım ve lateral interkostal yaklaşımın kıyaslaması
Comparison of subxiphoid and lateral intercostal approach in anterior mediastinal pathologies
  1. Tez No: 950357
  2. Yazar: IRMAK AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ön mediastinum, mediastinal lezyonların en sık görüldüğü kompartımandır. Ön mediastinal lezyonlarda hem subksifoid yaklaşım (SVATS) hem de lateral interkostal yaklaşım (LVATS) kullanılmaktadır. Bu çalışmada SVATS ve LVATS'ın sonuçlarını ve avantajlarını karşılaştırmayı amaçladık. Ocak 2013 ile Aralık 2024 arasında ön mediastinal lezyon nedeniyle minimal invaziv cerrahi geçiren hastalar retrospektif olarak analiz edildi. Çalışmanın temel amaçları arasında hastaların karakteristik özellikleri, operasyon süresi, hastanede kalış süresi, dren tipi, dren süresi, postoperatif komplikasyonlar ve Görsel Analog Skala (VAS) analizi yer almaktadır Çalışmaya toplam 79 hasta dahil edildi. Bunların %58,2'si (n=46) LVATS ile, %41,8'i (n=33) SVATS ile opere edildi. Ameliyat süresi, hastanede kalış süresi ve komplikasyonlar açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Ameliyat sonrası en sık görülen komplikasyon seröz yara yeri akıntısı idi. LVATS grubunda bir hastada ameliyat sonrası 1. gün hemotoraks görülmesi üzerine revizyon cerrahisi yapılmak zorunda kalındı. Subksifoid grubunda dren çekme süresi daha kısaydı, ancak istatistiksel olarak fark bulunmadı (p=0,059). SVATS grubunda ortalama VAS 2,24±1,25, LVATS grubunda ise 4,22±1,31 olarak bulundu. Bu çalışma SVATS'ın VAS'ı önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Ancak, SVATS ile LVATS arasında operasyon süresi, hastanede kalış süresi ve perioperatif komplikasyonlar açısından bir üstünlük gözlenmemiştir. Bu nedenle, SVATS ön mediastinal lezyonlarda LVATS'a tercih edilebilir ve hastaların daha az ağrıyla yaşam kalitesini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The anterior mediastinum is the compartment where mediastinal lesions are most frequently seen. Both subxiphoid approaches (SVATS) and lateral intercostal approaches (LVATS) are used in anterior mediastinal lesions. In this study, we aimed to compare the outcomes and advantages of SVATS and LVATS. Between January 2013 and December 2024, the patients who underwent minimally invasive surgery for anterior mediastinal lesions were retrospectively analyzed. The study's main objectives were the characteristics of the patients, operation time, length of hospital stay, drain type, drain duration, postoperative complications, and Visual Analogue Scale (VAS) analysis. A total of 79 patients were included in this study. Of these, %58.2 (n=46) cases were operated via LVATS and %41.8 (n=33) via SVATS. No significant difference was found in operation time, length of hospital stay, and complication. The most common postoperative complication was serous wound drainage. In one patient in the LVATS group, hence hemothorax was seen on postoperative day 1, revision surgery had to be done. Drain removal time was shorter in the subxiphoid group, but no statistical difference was found (p=0.059). The mean VAS was 2.24±1.25 in the SVATS group and 4.22±1.31 in the LVATS group. This study shows that SVATS significantly affected VAS. However, no süperiority was observed between SVATS and LVATS regarding operation time, length of hospital stay, and perioperative complications. Therefore, SVATS may be preferred over LVATS in anterior mediastinal lesions and may improve patients' quality of life with less pain.