Duman borulu kazanlar için türbülatör tipinin seçilmesi
Choose the turbulator type for the boilers
  1. Tez No: 95037
  2. Yazar: ORKUN UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN SOĞUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Isı taşınım katsayısını artırmanın iki yolu vardır. Bunlardan birincisi pasif yöntemler, ikincisi ise aktif yöntemlerdir. Aktif yöntemler, dışarıdan ilave bir güç kullanmak vasıtasıyla ısı taşınım katsayısını yükseltmektir. Pasif yöntemler ise dışarıdan herhangi bir güce gerek kalmadan ısı transferini yükseltebilen yöntemlerdendir. Kanatlı borular ve türbülatörler bu sınıfa girerler. Duman borulu kazanlarda da benzer bir durum vardır. Kazanın ısı kapasitesini artırmak için, boruların içinden geçen sıcak duman gazlarının kolayca baca yoluyla dışarı atılması önlenmeli ve akışın mümkün olduğu kadar türbülanslı bir akış olmasına çalışılmalıdır. Bu görevi yapan cihazlara türbülatör adı verilir. Değişik türbülatör tellerini hazırlamış olduğum bir deney düzeneğinde, aynı koşullarda, test etmek vasıtasıyla hangisinin daha verimli olduğu sorusuna cevap bulmaya çalıştım. Bu türbülatör tellerinin verime etkisi %10-12 dolaylarında olmakla beraber, enerji tasarrufu açısından incelenmesi büyük önemlilik arzeder. Anahtar Kelimeler : Türbülatör, ısı taşımını, ısıtma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are two ways to increase the heat coefficient The first group is passive method, and the second one is the active method. At active methods, heat transfer coefficient is being increased by giving an external energy in to the system, to increase the heat transfer. For example, the externally finned tubes and the turbulators can be classified in this group. The passive methods are also be used at the boilers. In order to increase the heat capacity of the boilers, we can use the turbulators. So that, the hot gases are not thrown by the chimney, so easly. And by this way, flow will be more turbulance and give heat much more. This action make the heat increase. By the result of my experimens, i ubserve that by using the turbulators, we can increase efficiency about %10-12. That increase at the efficiency makes energy possesion. Keywords : Turbulator, enhanced heat transfer, heat, boilers