Giydirme cephelerde akustik sorunlar
The accustic problems of curtain walls
  1. Tez No: 95038
  2. Yazar: NİHAL ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER, PROF. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU SÖZEN, DOÇ. DR. FEVZİYE AKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu tezin amacı; çağdaş bir uygulama olan ve Türkiye'de de kullanım sıklığı gittikçe artan giydirme cephelerin özellikle gürültü denetimi açısından incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Çalışmada öncelikle giydirme cephe sistemleri ve giydirme cephelerde kullanılan camlar üzerinde durulmuştur. Giydirme cepheli yapıların gürültü denetimi açısından incelenmesinde öncelikle giydirme cepheli yapıların bulunma olasılığı fazla olan kentsel ortamlara ilişkin dış gürültü ortamı alternatifleri belirlenmiştir. Ardından giydirme cepheli yapılardaki işlev olasılıkları gözönüne alınarak yapı içinde kabul edilebilir gürültü düzeyleri alternatifleri saptanmıştır. Söz konusu iki belirleme yani, yapı dışı gürültü düzeyi ve yapı içinde kabul edilebilir gürültü düzeylerine bağlı olarak yapı kabuğunda sağlanması gerekli ses geçiş kaybı değerleri alternatifleri ortaya konmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında ağırlıklı olarak ülkemizde gerçekleştirilen uygulamalar göz önüne alınarak; giydirme cephe kesitlerinde sıklıkla kullanılan dolu/boş oranlan, cam kalınlıkları gibi değişkenlere bağlı olarak, giydirme cephelerin mevcut ses geçiş kayıpları hesaplanmıştır. Çalışmada son olarak gerekli ses geçiş kaybı değerleri ile, mevcut ses geçiş kaybı değerleri karşılaştırılmış ve giydirme cephe kesitinin yetersiz kaldığı durumlar saptanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research study is to examine and evaluate, the curtain wall which is a modern application and has an incremental frequency level of employment in Turkey, especially from the view point of noise control. In this research, firstly; the curtain wall systems and glass used in curtain walls are studied. The alternative situations of noise coming from outdoors concerned with the cities which have a high probability of existence of curtain walled buildings are determined, when examining curtain walled buildings at the respect to noise control.Then acceptable alternatives of indoor noise levels are identified while taking the function probabilities in curtain walled building into account. The determinations mentioned, which consist of level of exterior (city) noises and the acceptable interior noise level, are the factors that help us to find out. The alternatives of noise absorption values occuring in the construction insulation. At the second step of the study, implementations realized in our country are taken into account intensively. Noise absorption values of curtain walls are calculated based on parameters that indicate the frequently used empty/ full rations in curtain wall cross sections and glass thickness. At the last step of study, required noise absorption values and actual noise absorption values are compared and in some cases curtain wall cross sections are found out as unsufficient.