Hızlı prototip üretimi
Rapid prototyping manufacturing
  1. Tez No: 95036
  2. Yazar: HÜLYA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Hızlı Prototipleme (RP), parça geometrisinin bilgisayarda üretilen verilerinden direkt olarak fiziksel model üretim yöntemidir. RP ile geleneksel prototipleme teknikleri arasındaki temel fark bu yeni tekniğin malzeme uzaklaştırma yöntemi yerine malzeme ekleme prensibiyle çalışmasıdır. RP prosesinde model öncelikle bilgisayar ortamında bir bilgisayar destekli çizim programıyla (CAD) dizayn edilir. Bu elde edilen CAD verisi katmanlar halinde dilimlenir ve makine bu verileri kullanarak her katman bir Öncekine bağlı olacak şekilde katı modeli oluşturur. Bu yöntem geleneksel üretim proseslerine göre çok daha fazla üretim serbestisi sağlamaktadır. RP tekniklerinin sağladığı hızlı model üretimi avantajıyla günümüz rekabet şartlarında üreticiler için büyük avantaj teşkil eden ürün piyasaya çıkış zamanı önemli ölçüde azalmaktadır. Bu yöntemin önemli avantajlarından biri de üretime geçilmeden önce hataların tespit edilebilmesi ve insan kaynaklı hataların minumuma indirilmesidir. Birçok RP sistemi bulunmaktadır. İlk bilinen RP sistemi Stereolithografi (SL)'dir ve 1987'den beri kullanılan oldukça yaygın bir sistemdir. Günümüzde 30'un üzerinde yüksek hassasiyete ve zengin malzeme çeşidine sahip RP yöntemi mevcuttur. Bu çalışmada başta Stereolithografi (SL) olmak üzere RP yöntemleri ve endüstri uygulamaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca Stereolithografi (SL) ve Erimiş Birikim Modelleme (FDM) yöntemiyle birer prototip model üretimi çalışması yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hızlı Prototipleme, Prototip, Stereolithografi, RP, Model ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rapid Prototyping (RP) is the manufacturing method by which physical parts are built directly from computer generated representations of part geometry. An important difference between RP and traditional techniques is the fact that most of these new techniques build parts by adding material (e.g. layer by layer) instead of removing it. Within a rapid prototyping process, the object is firstly designed on a computer screen with a computer design system (CAD) and then CAD data by slicing the computer model into layers. The machine then uses this data to construct the model layer by layer, each layer being bonded to the previous until a solid object is formed. This form of manufacture generally allows the free form fabrication of components with greater design flexibility than would be possible with traditional machining processes. Rapid Prototyping (RP) techniques are methods that allow to quickly produce physical prototypes with the important benefit to reduce the Time To Market. An advantage is the fact that the same data used for the prototype creation can be used to go directly from prototype to production, elirninating further sources of human errors. Several RP techniques are available. The first commercial process, Stereolithography (SL), was brought on to the market in 1987. Nowadays, more than 30 different processes (not all commercialised) with a high degree of accuracy and a large choice of materials exist. This study consisted mainly Stereolithography and other Rapid Prototyping (RP) systems and their industrial applications. Furthermore we built prototype models using SL and FDM systems. Keywords : Rapid Prototyping, Prototype, Stereolithography, RP, Model