Gelişen ekonomilerde ESG skorları ve firmaların performans analizi: E7 ülkelerinde karşılaştırma
ESG scores and performance analysis of companies in emerging economies: Comparison in E7 countries
  1. Tez No: 950376
  2. Yazar: ŞULE ALLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu yüksek lisans tezi, günümüz iş dünyasında ve finans piyasalarında önemi giderek artan ESG faktörlerinin, gelişmekte olan E7 ülkelerindeki (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Meksika, Endonezya, Türkiye) şirketlerin kurumsal performansları üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Küresel çapta iklim değişikliği, sosyal eşitsizlikler ve kurumsal şeffaflık konularındaki hassasiyetin artmasıyla, şirketlerin sürdürülebilir büyüme için sadece finansal göstergelerle değil, aynı zamanda ESG kriterleriyle de değerlendirilmesi zaruri hale gelmiştir. Bu çalışma ESG faktörlerinin sürdürülebilir finans ve yatırımdaki rolünün önemini vurgulamaktadır. Tezin metodolojik yaklaşımı, geleneksel ekonometrik modellerden farklılaşarak, makine öğrenmesi algoritmalarından biri olan C5.0 Karar Ağacı modelini kullanmasıyla dikkat çekmektedir. Bu yöntem, karmaşık ve doğrusal olmayan ilişkileri daha etkin bir şekilde çözümleyerek, ESG faktörlerinin kurumsal performansı nasıl etkilediğine dair daha derinlemesine anlaşılmasını hedeflemektedir. C5.0 Karar Ağacı modeli sayesinde, ESG skorlarının firmaların karlılık, verimlilik ve piyasa değeri gibi performans metrikleri üzerindeki belirleyici faktörleri ve eşik değerleri daha net bir şekilde ortaya konulmaktadır. Elde edilen bulgular, E7 ülkelerindeki şirketlere, sürdürülebilirlik odaklı stratejiler geliştirme ve kurumsal performanslarını artırma konusunda somut ve veri temelli rehberlik sağlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, politika yapıcılar için de sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada ESG entegrasyonunun önemine vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the impact of ESG (Environmental, Social, and Governance) factors on the corporate performance of companies in the emerging E7 economies (Brazil, Russia, India, China, Mexico, Indonesia, and Turkey) through a comparative analysis. As global awareness of climate change, social inequalities, and corporate transparency increases, evaluating companies not only through financial indicators but also through ESG criteria has become essential for sustainable growth. This study highlights the crucial role of ESG factors in sustainable finance and investment. The methodological approach of the thesis stands out by employing the C5.0 Decision Tree model, a machine learning algorithm, instead of traditional econometric models. This method aims to provide a deeper understanding of how ESG factors influence corporate performance by effectively addressing complex and non-linear relationships. The C5.0 Decision Tree model enables the identification of key ESG factors and threshold values that significantly affect performance metrics such as profitability, efficiency, and market value. The findings aim to offer data-driven guidance to companies in E7 countries in developing sustainability-oriented strategies and enhancing their corporate performance. Additionally, the study emphasizes the importance of ESG integration for policymakers striving to achieve sustainable development goals.