Kimyasal reaksiyon mühendisliğinde modelleme ve bilgisayar uygulamaları
Modeling and computer applications in chemical reaction engineering
- Tez No: 95039
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Kimyasal reaksiyon mühendisliği, moleküler kütle taşınım olaylarıyla kimyasal ve biyokimyasal proseslerin kinetik ve dinamiğiyle ilgilenmektedir. Fermentasyon prosesleri, katalitik deaktivasyon, proses kontrol, reaktör tasannu, kararlılık ve optimizasyon da diğer önemli araştırma alanlarıdır. Bu çalışmada kimyasal reaksiyon mühendisliğinin içerdiği konularla ilgili problexnlerin modellenmesi ve bilgisayar programı kullanılarak çözümü yapılmıştır. Modelleme yapılmasının amacı, herhangi bir fiziksel veya kimyasal olayı laboratuara götürmeden kağıt üzerinde matematiksel denklemlerle ifade ederek ortaya koymaktır. Problemlerin çözümünde kimya mühendisliğinde önemli bir yeri olan ve kullanım kolaylığıyla da bilinen Mathcad programı kullanılmıştır. Mathcad burada el ile çözümü çok zaman alan veya hassas sonuçlara ulaşılamayan problemlerin çözümünde kullanılmıştır. Bu problemler incelendiğinde Mathcad programının kimya mühendisliğine sunduğu kolaylıklar görülecekcek ve Mathcad programı hakkında genel bir fikir edinilecektir. Vll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Chemical reaction engineering is related to the kinetics and dynamics of chemical and biochemical processes coupled with molecular mass transport phenomena. Other important research fields are fermentation processes, catalyst deactivation, process control, stability and optimization. In this study, modeling of problems related with the subjects about chemical reaction engineering solution of them with the computer are made. Modeling is made to explain the physical and chemical processes with algebraic equations on the paper without using a laboratory. In the solution of problems, Mathcad program is used which is known as very easy to use and has a big importance in chemical engineering. These problems are chosen because they take a long time to be solved or cannot be solved even with approximation. When these problems are examined, it can be see in that Mathcad solve them easily. VUl