2000'li yıllarda Türkiye'de uygulanan bütçe politikaları
Budget policies implemented in Türkiye's in the 2000's
- Tez No: 950396
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SİVEREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; 2000'li yıllarda Türkiye'de uygulanan bütçe politikalarının incelenmesidir. 2000'li Yıllarda uygulanan bütçe politikalarının, bütçe tahmin ve sonuçları ile ilişkisinin belge ve doküman analizi yöntemi ile incelenmesi amaçlanmıştır. 2000'li yılların başında kronikleşen enflasyon sorununun çözülmesi amacı ile yapısal reformlar üzerine çalışılmıştır. İç borç sorununun da belirgin hale gelmesi ile 2000 yılında bir“İstikrar Programı”açıklanmıştır. Özellikle 2000 yılı sonrası dönem politik olarak da kalkınma, refah artışı, bütçe açıklarının giderilmesi ve faizler ile ilişiğinin ele alınması açısından belirlenen hedefler temel alınmıştır. Bazı yıllarda yaşanan krizlerin etkisi ile bütçe dengesinde meydana gelen olumlu iyileşmenin seyri değişse de uygulanan sıkı para ve maliye politikaları ile ekonomik denge sağlanmaya çalışılmıştır. Özellikle 2006 yılından itibaren uygulanmaya başlanan 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile ekonomik ve verimli kaynak yönetimini desteklemek amacı ile getirilen stratejik planlama, performans denetimi ve performans esaslı bütçeleme ile uygulanan bütçe politikaları desteklenmek amaçlanmıştır. Bu kanun, aynı zamanda şeffaflığın ve etkinliği artırması ile uygulanan bütçe politikalarının ekonomik ve mali alandaki gelişmelerin izlenmesi ve geliştirilmesi içinde fayda sağlamıştır. 2000 yılı sonrası yaşanan gelişmelerde, özellikle mali disiplini sağlamak, bu alanda önemli bir çerçeve oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the budget policies implemented in Turkey in the 2000s. The aim is to examine the relationship between the budget policies implemented in the 2000s and budget estimates and results using document and document analysis methods.Structural reforms were worked on in order to solve the chronic inflation problem at the beginning of the 2000s. A“Stability Program”was announced in 2000 as the domestic debt problem became more apparent. Especially after 2000, the period was based on the political targets determined in terms of development, welfare increase, elimination of budget deficits and addressing the relationship with interest rates. Although the course of the positive improvement in the budget balance changed due to the effects of the crises experienced in some years, the economic balance was tried to be achieved with the implemented tight monetary and fiscal policies. Especially with the Public Financial Management and Control Law No. 5018, which started to be implemented in 2006, it was aimed to support the implemented budget policies with strategic planning, performance audit and performance-based budgeting, which were introduced to support economic and efficient resource management. This law also increased transparency and efficiency, and was beneficial in monitoring and developing the budget policies implemented in the economic and financial fields. In the developments after 2000, ensuring financial discipline in particular created an important framework