Klasik radyografik tekniklerle değerlendirilmesi zor olan implant çevresi trabeküler yapıdaki hastalık belirteci olabilecek değişikliklerinin incelenmesinde non-invaziv bir yöntem olan fraktal analizin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the ability of the non-invasive fractal analysis method in determining the peri-implant trabecular bone changes due to the disease process which is difficult to define with conventional radiographic techniques
  1. Tez No: 950395
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL NACİ KÖSE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Matematiksel ve non-invaziv bir metot olan fraktal analiz, kemikte de gözlenen kompleks trabeküler yapıların değerlendirilmesinde kullanılabilir. Bu metot kemikteki trabeküler yapıları sayısal olarak hassas şekilde ölçebilir. Periodontal ve peri-implanter hastalıklar alveoler trabeküler yapılarda değişikliklere neden olabilir. Maalesef mevcut radyolojik teknikler, bu hastalıklara bağlı değişiklikleri %30 düzeyine ulaşmadıkça, farklılığı saptayacak kadar yeterli hassasiyete sahip değildir. Sunulan çalışmada, bu hastalıklara bağlı trabeküler kemikteki değişiklikleri değerlendirmede, teşhis etmede ve farklı derecedeki hastalıkları ayırt etmede fraktal analizin hassasiyetle kullanılabilirliği test edilmiştir. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na periodontal tedavileri için başvuran, ağızlarında dental implant bulunan hastaların periodontal ölçümleri ve OPTG'si elde edildi. Hastalar sağlıklı peri-implanter duruma sahip olan, peri-implant mukozitisli ve peri-implantitisli olmak üzere üç gruba ayrıldı. Elde edilen OPTG'ler kullanılarak fraktal analizler gerçekleştirildi. Veriler hastalıklı ve sağlıklı gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 262 implantın 103'ü sağlıklı, 42'si peri-implant mukozitisli ve 117'si peri-implantitisli olarak sınıflandırıldı. Elde edilen fraktal değerler karşılaştırıldığında peri-implantitisli grup sağlıklı gruba göre anlamlı düzeyde düşüktü.
Özet (Çeviri)
Objective: The fractal analysis is a mathematical noninvasive method and can be used to investigate the complex patterned geometric structures as in bone. This method quantitatively and sensitively measures the trabecular structures. Periodontal and peri-implanter diseases may cause changes in trabecular alveolar bone. Unfortunately, existing radiographical techniques is not sensitive enough to determine these changes unless average of 30% of bone loss occur. This thesis investigated the ability of fractal analysis in determining the peri-implant trabecular bone changes due to the disease process and the use of this noninvasive method in diagnosing and differentiating the different level of peri-implanter disease states. Materials and Methods: Periodontal measurements and OPTGs were obtained from patients with dental implants who applied to the Department of Periodontology Marmara University for periodontal treatment. These participants were divided into 3 groups including patients with healthy peri-implant condition, peri-implant mucositis, and peri-implantitis. Fractal analysis was performed using OPTGs. Data were compared between diseased and healthy groups. Results: Of the total 262 implants, 103 were classified as healthy, 42 as peri-implant mucositis, and 117 as peri-implantitis.