Sosyal hizmet öğrencilerinin bağlanma stilleri ile mesleki uygunlukları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ankara ili örneği
Investigation of the relationship between social work students' attachment styles and their professional suitability: The case of Ankara province
- Tez No: 950409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK CANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada, Sosyal hizmet öğrencilerinin bağlanma stilleri ile mesleki uygunlukları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu iki değişkenin hangi demografik özelliklere göre farklılaştığının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, Erzen tarafından geliştirilen Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Kalaycı Kırlıoğlu, Daşbaş ve Karakuş tarafından Türkçeye uyarlanan Sosyal Hizmet Uygulamasında Mesleki Uygunluk Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Ankara ilinde bulunan 2024-2025 eğitim-öğretim döneminde, sosyal hizmet bölümü olan 5 devlet ve 1 vakıf üniversitesinde sosyal hizmet bölümüne kayıtlı 4. sınıf lisans öğrencileri olarak kabul edilmiştir. Üniversitelerden alınan izinler sonucunda, Ankara ilinde öğrenim gören 4. sınıf 330 sosyal hizmet öğrencisinden veriler toplanmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics 27 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, güvenli bağlanma stili ile mesleki uygunluğun alt boyutları olan toplumsal bilinç, etik uygunluk, uygulama uygunluğu ve kişisel uygunluk arasında pozitif yönde, kaygılı-kararsız bağlanma ile negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Sosyal hizmet öğrencilerinin güvenli bağlanma düzeyleri arttıkça mesleğe yönelik uygunluklarının arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between social work students' attachment styles and their professional suitability, and to determine how these two variables differ according to demographic characteristics. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the study. To collect data, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale developed by Erzen, the Social Service Professional Suitablity Scale adapted to Turkish by Kalaycı Kırlıoğlu, Daşbaş, and Karakuş, and a personal information from were used. The population of the study consists of 4th-year undergraduate students who are enrolled in the social work department of 5 public and 1 foundation universities in Ankara during the 2024-2025 academic year. After obtaining permission from the universites, data were collected from 330 4th- year social work students studying in Ankara. The collected data were analyzed using the IBM SPSS 27 software package. As a result of the analyses, it was found that there is a positive and significant relationship between secure attachment style and the sub-dimensions of professional suitability, social consciousnes, ethical suitability, practice suitability, and personal suitability, and a negative significant relationship between anxious-ambivalent attachment style and these sub-dimensions. It was determined that as the level of secure attachment of social work students increased, their suitability for the profession also increased.