Kitlesel açık çevrimiçi derslerde öğrenci profillerinin eğitsel veri madenciliği ile incelenmesi
Analyzing student profiles in massive open online courses with educational data mining
  1. Tez No: 950410
  2. Yazar: RUKİYE ORMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇAKIR, PROF. DR. NERGİZ ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi eğitim ortamlarında katılımcıların etkileşim yoğunluklarına göre profillerini belirlemek, akademik başarı, kurs tamamlama ve sertifika alma durumlarını etkileyen faktörleri analiz etmek ve farklı katılımcı gruplarının etkileşim davranışlarını karşılaştırmaktır. Bu araştırma, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology, MIT) tarafından çevrimiçi olarak sunulan altı farklı kurs arasından rastgele seçilen“Yapı Elemanları”(Elements of Structures) kursuna katılan 12.646 katılımcıya ait veriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sorularını cevaplamak için iki aşamalı kümeleme, çoklu lineer regresyon, lojistik regresyon ve kovaryans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda katılımcılar, etkileşim yoğunluklarına göre Çok Aktif, Aktif ve Pasif olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Akademik başarı üzerinde en belirleyici faktörler etkileşimde bulunulan gün sayısı ve tamamlanan bölüm sayısı olurken, 45 yaş ve üzeri katılımcılar için video oynatma sayısı ve yazma etkinliği akademik başarıyı olumsuz etkilemiştir. Kurs tamamlama olasılığı lisansüstü eğitim seviyesi, etkileşim süresi ve yazma etkinliği ile anlamlı bir ilişki gösterirken, sertifika alma olasılığı da etkileşim süresi ve tamamlanan bölüm sayısıyla doğrudan bağlantılıdır. Ayrıca, Avrupa kıtasından katılan, erkek ve lisansüstü eğitim seviyesine sahip bireylerin diğer katılımcılara kıyasla daha fazla etkileşim gösterdiği ve daha yüksek final notlarına ulaştığı belirlenmiştir. Bu bulgular, çevrimiçi öğrenme süreçlerinin etkinliğini artırmada bireysel farklılıkların ve etkileşim düzeylerinin dikkate alınmasının gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Araştırma sonuçları doğrultusunda etkileşimin niteliği ve öğrenme süreçleri üzerindeki etkisini inceleyen, çevrimiçi eğitim ortamlarında akademik başarıyı artıran faktörleri kapsamlı bir şekilde ele alan çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the profiles of participants in online education environments according to their interaction intensity, analyze the factors affecting academic success, course completion, and certification status, and compare the interaction behaviors of different participant groups. This research used data from 12,646 participants who attended the“Elements of Structures”course randomly selected from six different online courses offered by the Massachusetts Institute of Technology (MIT). Two-stage clustering, multiple linear regression, logistic regression, and analysis of covariance methods were used to answer the research questions. As a result of the analyses, the participants were divided into three groups: Very Active, Active, and Passive, according to their interaction intensity. While the most determining factors on academic success were the number of days of interaction and the number of completed sections, video playbacks and writing activity negatively affected academic success for participants aged 45 and over. The probability of course completion was significantly related to postgraduate education level, interaction duration, and writing activity, while the likelihood of receiving a certificate was directly related to interaction duration and the number of completed sections. In addition, it was determined that males from the European continent with a postgraduate education level showed more interaction and achieved higher final grades compared to other participants. These findings reveal the necessity of considering individual differences and interaction levels in increasing the effectiveness of online learning processes. In line with the research results, it is recommended that studies be conducted that examine the nature of interaction and its effect on learning processes and comprehensively address the factors that increase academic success in online education environments.