Muhasebe uygulamalarında dijital dönüşümün mesleki ortaöğretime entegrasyonu ve muhasebe öğretmenleri üzerine bir araştırma
A research on the integration of digital transformation in accounting applications in vocational secondary education and accounting teachers
  1. Tez No: 950408
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın muhasebe öğretmenlerinin dijital uygulamalar ile ilgili görüş, bilgi düzeylerini incelemek ve djital uygulamaların etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini ise Ankara'daki Mesleki ve Teknik liselerde çalışan 204 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak Kurnaz, Tekbaş, Bozdoğan ve Çetin (2020) tarafından geliştirilen Dijitalleşme ve Muhasebe Eğitimi anketi kullanılmıştır. Anket verilerinin analizinde SPSS 27 (Statistical Package for the Social Scienes/Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) programından faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışma, muhasebe eğitiminin dijitalleşme sürecine uyum sağlaması açısından demografik farklılıkların belirleyici bir unsur olmadığını göstermektedir. Mesleki ortaöğretimde muhasebe derslerinin dijiitalleşmeye uyum sağlaması için müfredatların güncellenmesi, öğretmenlere yönelik dijital muhasebe eğitimlerinin düzenlenmesi, sektörle iş birliği yapılarak öğrencilerin güncel uygulamaları öğrenmesi, okullara yeni yazılımlar ve teknolojik altyapılar kazandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions and knowledge levels of accounting teachers in Ankara regarding digital applications and to reveal the impacts of these applications. A survey model, one of the quantitative research methods, was employed in the study. The study population consists of 204 teachers working in Vocational and Technical High Schools in Ankara. As the data collection tool, the“Digitization and Accounting Education”questionnaire developed by Kurnaz, Tekbaş, Bozdoğan, and Çetin (2020) was utilized. The collected data were analyzed using the SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences) software. The findings of the study indicate that demographic differences are not a significant factor in the adaptation of accounting education to the digitalization process. In order to facilitate the integration of digitalization into accounting courses in vocational secondary education, it is necessary to update the curriculum, provide digital accounting training for teachers, promote collaboration with the industry to ensure that students gain knowledge of current practices, and equip schools with new software and technological infrastructure.