Çocuk evlerinde yaşayan 8-14 yaş grubu çocukların ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of oral health-related quality of life of children aged 8-14 years living in children's homes
- Tez No: 950413
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çocuk evlerinde yaşayan 8-14 yaş grubundaki çocukların ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesinin (ASBYK) değerlendirilmesi ve ASBYK'yi etkileyen faktörleri belirlemektir. Yöntem: Çalışma örneklemini, Samsun ilinde çocuk evlerinde yaşayan korunmaya muhtaç 66 çocuk ile ebeveynleriyle birlikte yaşayan 66 çocuk olmak üzere toplam 132 çocuk oluşturdu. ASBYK'nin değerlendirilmesinde yaş gruplarına uygun Çocuk Algı Ölçeği (CPQ8–10 ve CPQ 11–14) kullanıldı. Çocuklar; diş çürüğü, periodontal sağlık durumu, molar-keser hipominerilizasyonu, dental travma ve maloklüzyon açısından klinik olarak değerlendirildi. Veriler permütasyon testleriyle analiz edildi; belirleyici faktörler Multivariate Adaptive Regression Spline analiziyle, etki büyüklükleri ise Poisson regresyon ile Rate Ratio olarak raporlandı. Bulgular: Çocuk evlerinde yaşayan çocukların ortalama CPQ skorları, ebeveynleriyle yaşayan çocuklara göre daha düşük seviyede bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the oral health-related quality of life (OHRQoL) of children aged 8-14 years living in children's homes and to evaluate the factors affecting OHRQoL. Material and Methods: The study sample consisted of 66 children in need of protection living in children's homes in Samsun and 66 children living with their parents, totaling 132 children. The Child Perception Questionnaire (CPQ8–10 and CPQ11–14), appropriate for the respective age groups, was used to assess OHRQoL. Children were clinically evaluated for dental caries, periodontal health status, molar–incisor hypomineralisation, dental trauma and malocclusion. Data were analyzed using permutation tests; determinants were identified through Multivariate Adaptive Regression Spline analysis, and effect sizes were reported as Rate Ratios using Poisson regression. Results: The mean CPQ scores of children living in children's homes were found to be lower than those of children living with their parents.