Okul öncesi öğretmenlerinin otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin sosyal kabullerini oyunla artırmalarında öz-belirleme öğrenme modelinin etkisi
The effect of the self-determined learning model of instruction on preschool teachers' facilitation of social acceptance for students with autism spectrum disorder through play
  1. Tez No: 950414
  2. Yazar: HATİCE BEGÜM UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KARASU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerine öğretilen Öz Belirleme Öğrenme Modeli ile öğrencilerin sosyal becerilerindeki değişikliğin sosyal kabule etkisini incelemektedir. Araştırmanın üç amacı öğretmenlerin Öz Belirleme Öğrenme Modelini uygulamaları, öğrencilerin sosyal becerilerinin değişimi ve sosyal kabule yöneliktir. Araştırma katılımcılar arası çoklu yoklama modeli ve sosyometri ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan üç öğretmene model birebir verilmiştir. Öğretmenlerden üç öğrencisine oyunda kullanılabilecek bir sosyal beceri seçmesi istenmiştir. Üç öğretmen de oyuna katılma becerisi seçmişlerdir. Öğretmenler öğrencilerine uyarladıkları modeli öğretmişlerdir. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmenler Öz Belirleme Öğrenme Modelini öğrenmiş ve modeli öğrenen öğrencilerin oyuna katılma becerilerinde gelişme ve buna bağlı olarak sosyal kabullerinde değişmeler olmuştur. Bu konuyla bağlantılı sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of training teachers in the Self-Determined Learning Model of Instruction on changes in students' social skills and social acceptance. The research had three primary aims: to explore the implementation of the Self-Determined Learning Model of Instruction by preschool teachers, to investigate the development of students' social skills, and to assess changes in social acceptance. A multiple probe across participants design and sociometry were used. Three teachers participated in the study, receiving one-on-one training on the model. Each teacher selected a social skill to teach three of their students, with all choosing the skill of joining play. The findings indicate that the teachers successfully learned and implemented the model and provided instruction accordingly. Students who received the model-based instruction demonstrated improvements in their ability to join in play. Correspondingly, these students exhibited changes in social acceptance, as reflected in altered sociometric scores. These findings and their impacts and related future implications are further discussed.