Orta-ileri evre kuru göz sendromu olan Sjögren hastalarında topikal olarak uygulanan siklosporin (%0.05) damlasının oküler mikrobiyota ve klinik bulgular üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of topically applied cyclosporine (0.05%) eye drops on ocular microbiota and clinical findings in patients with moderate-to-severe dry eye disease due to Sjögren's syndrome
- Tez No: 950436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AKKAYA TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Göz Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Genetics, Eye Diseases, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, primer Sjögren sendromuna (SS) bağlı kuru göz hastalarında oküler mikrobiyotanın değerlendirilmesi ve topikal %0,05 siklosporin A (CsA) damlasının klinik bulgular ve oküler mikrobiyota üzerindeki olası etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, erken evre kuru göz sendromu (KGS) tanısı alan 25 primer SS hastası ile orta-ileri evre KGS tanısı alan 25 primer SS hastasının 50 gözü dahil edildi. Erken evre kuru göz grubuna suni gözyaşı (Na hyalüronat [Hyonat] %0,15 tek dozluk göz damlası, VEM ilaç, Türkiye), orta-ileri evre kuru göz grubuna suni gözyaşı (Na hyalüronat) ve CsA %0,05 (Epostin, VEM ilaç, Türkiye) damla tedavisi başlandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6. ayda her hastadan konjonktiva sürüntü örnekleri alınarak ZymoBIOMICS™ DNA Miniprep Kit ile DNA izolasyonu gerçekleştirildi. Oküler mikrobiyota kompozisyonu, Oxford Nanopore MinION platformu kullanılarak tam uzunluklu 16S rRNA gen dizileme yöntemiyle analiz edildi. Filum ve cins düzeyinde göreceli bolluk ile alfa ve beta çeşitlilik indeksleri değerlendirildi. Hastalara; Kuru Göz Anketi-5 (Dry Eye Questionnaire-5; DEQ-5), Schirmer I testi, oküler yüzey boyanması (Oxford evresi), gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), non-invaziv GKZ, ölçümleri yapıldı. Ayrıca, korneal konfokal mikroskopi (KKM) ile subbazal sinir pleksusu (SNP) görüntülendi, ACCMetrics yazılımı kullanılarak korneal sinir lifi yoğunluğu (CNFD), uzunluğu (CNFL), dallanma yoğunluğu (CNBD) ve toplam dallanma yoğunluğu (CTBD) parametreleri değerlendirildi. Tüm ölçümler tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6. ayda değerlendirildi ve grup içi ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen orta-ileri evre KGS grubunun yaş ortalaması 54,00± 11,18 yıl iken, erken evre KGS grubunun yaş ortalaması 55,16±12,39 yıl idi (p=0,731). Katılımcıların %94'ü kadın (n=47), %6'sı erkekti (n=3). Gruplar arasında yaş ve cinsiyet farkı yoktu (sırasıyla, p=0,731; p=0,552). Erken evre ve orta-ileri evre KGS grupları, anti-SSA (Ro) ve anti-SSB (La) antikorlarının varlığı açısından benzerdi (sırasıyla, p=0,571 ve p=0,185). DEQ-5 skorları, tedavi öncesi ve 6. ayda orta-ileri evre grupta daha yüksekti (tedavi öncesi ve sonrası p=0,0001) ve tedavi sonrası her iki grupta anlamlı azalma gösterdi (erken: p=0,007; orta-ileri: p=0,0001). Orta-ileri evre grubunda Schirmer değerleri, başlangıçta ve 6. ayda erken evre grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,0001); tedavi sonrası her iki grupta da anlamlı değişiklik gözlenmedi (erken: p=0,076; orta-ileri: p=0,651). GKZ değerleri orta-ileri evrede tedavi öncesi ve sonrası erken evreye kıyasla daha düşüktü (p=0,0001); 6. ayda erken evrede değişiklik izlenmezken (p=0,589), orta-ileri evrede anlamlı artış gözlendi (p=0,022). Anti-SSA (+) ve Anti-SSA (-) olanlar arasında tedavi öncesi ve 6. ay Schirmer, DEQ-5, GKZ ve non-invaziv GKZ (ilk ve ortalama) değerleri arasında anlamlı fark yoktu. CNFD ve CNBD'de hem başlangıç hem 6. ayda gruplar arası ya da zamana bağlı fark saptanmadı. Sadece başlangıç CNFL orta ileri evrede düşük bulundu (p=0,006), bu fark 6. ayda kayboldu. CNFW, erken evrede 6. ayda artış gösterirken (p=0,024) diğer tüm parametreler zaman içinde değişmedi. Mikrobiyota analizinde; her 2 grupta da tedavi öncesi ve sonrası Bacillota ve Pseudomonadota en baskın filumlar olarak yer aldı. Erken evre grubunda tedavi sonrası döneme özgü olarak Actinomycetota filumu %1,51 oranında tespit edildi (p=0,015). Erken evre grubunda tedavi sonrası filum ve cins düzeyinde ''Observed'' indeksinde anlamlı azalma görüldü (sırasıyla p=0,033, p=0,005). Her iki grupta tedavi sonrası Streptococcus cinsinin göreceli bolluğu anlamlı olarak artarken (p=0,029, p2). Orta-ileri evrede tedavi öncesi Observed, Shannon ve Inverse Simpson indekslerinde anlamlı olarak daha yüksek alfa çeşitliliği gözlenirken (sırasıyla, p=0,013; p=0,009; p=0,002); Beta çeşitlilikte istatistiksel olarak anlamlı farklılaşma görüldü (p=0,001). Sonuç: Sonuç olarak, CsA tedavisi primer SS'ye bağlı KGS'de semptom skorlarında anlamlı iyileşme ve gözyaşı stabilitesinde belirgin artış sağlarken subbazal sinir parametrelerindeki iyileşmeler sınırlı kalmıştır. Tedavi sonrası Streptococcus ve Bacillus'un artışı ile Actinomycetota filumunun yeniden ortaya çıkması ve beta çeşitlilikteki farklılaşma, patojenik türlerin baskılanması ve yararlı bakterilerin hakimiyeti yoluyla oküler yüzey inflamasyonunu azaltan mikrobiyal bir yeniden yapılanmaya işaret etmektedir; bu değişimlerin klinik iyileşmeye katkı sağlayabileceği göz önünde bulundurulduğunda ileri çalışmalar ile daha fazla bilgi edinebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the ocular surface microbiota in patients with primary Sjögren's syndrome (SS)-associated dry eye disease (DED) and to investigate the potential effects of topical 0.05% cyclosporine A (CsA) on clinical findings and the ocular microbiota. Materials and Methods: This prospective study included 50 eyes of 50 patients (25 with early-stage SS-DED and 25 with moderate-to-severe SS-DED). The early-stage group was treated with artificial tears (0.15% sodium hyaluronate, Hyonat, VEM, Türkiye), while the moderate-to-severe group received both artificial tears and 0.05% CsA (Epostin, VEM, Türkiye). Conjunctival swab samples were collected from all patients at baseline and at the 6th month post-treatment. DNA extraction was performed using the ZymoBIOMICS™ DNA Miniprep Kit. The ocular microbiota composition was analyzed by full-length 16S rRNA gene sequencing using the Oxford Nanopore MinION platform. Relative abundances at the phylum and genus levels, as well as alpha and beta diversity indices, were compared both within and between groups. Clinical evaluations included the Dry Eye Questionnaire-5 (DEQ-5), Schirmer I test, Oxford ocular surface staining score, tear break-up time (TBUT), and non-invasive TBUT measurements. In addition, subbasal nerve plexus (SNP) was visualized using corneal confocal microscopy (CCM), and corneal nerve fiber density (CNFD), length (CNFL), branch density (CNBD), and total branch density (CTBD) were analyzed using ACCMetrics software. All measurements were repeated at the 6-month follow-up. Results: The mean age in the moderate-to-severe group was 54,00 ± 11.18 years and 55.16 ± 12.39 years in the early-stage group. Among the participants, 94% were female (n=47) and 6% were male (n=3). No significant difference was found between the groups in terms of age or sex (p=0.731 and p=0.552, respectively). Anti-SSA (Ro) and anti-SSB (La) antibody positivity also showed no statistically significant difference between the groups (p=0.571 and p=0.185). DEQ-5 scores were significantly higher in the moderate-to-severe group before and after treatment (p = 0.0001), and scores decreased significantly in both groups after treatment (early: p=0.007; moderate-to-severe: p=0.0001). Schirmer values were significantly lower in the moderate-to-severe group at both time points (p=0.0001); however, no significant change was observed within either group after treatment (early: p=0.076; moderate-to severe: p=0.651). TBUT values were also significantly lower in the moderate-to-severe group (p=0.0001); no significant change was observed in the early group after treatment (p=0.589), while a significant increase was detected in the moderate-to-severe group (p=0.022). No significant differences were observed between anti-SSA(+) and anti-SSA(–) patients in terms of Schirmer, DEQ-5, TBUT, or non-invasive TBUT values before or after treatment. CNFD and CNBD values showed no significant differences between groups or over time. Only baseline CNFL was significantly lower in the moderate-to-severe group (p=0.006), but this difference disappeared by the 6th month. CNFW values showed a significant increase at 6 months in the early group (p=0.024), whereas no changes were observed in other parameters over time. Microbiota analysis revealed Bacillota and Pseudomonadota as the dominant phyla in both groups before and after treatment. In the early-stage group, Actinomycetota was identified only in the post-treatment period, with a relative abundance of 1.51% (p=0.015). A significant post-treatment decrease in the Observed index was noted in the early group at both the phylum (p=0.033) and genus (p=0.005) levels. Post-treatment, the relative abundance of Streptococcus increased significantly in both groups (p=0.029; p2).