Acil servise başvuran ve hospitalize edilen 60 yaş üzeri travma hastalarında nutrisyon ve travma skorlarının karşılaştırılması
Comparison of nutritional and trauma scores in trauma patients over 60 years of age admitted to the emergency department and subsequently hospitalized
  1. Tez No: 950445
  2. Yazar: TÜRKAY ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKKAN AVCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, acil servise başvuran ve yoğun bakım ünitesine yatırılan 60 yaş üzeri travma hastalarında nütrisyonel skorlama sistemleri ile travma skorlarının mortalite ve hospitalizasyon süresi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamız retrospektif kesitsel bir araştırma olarak planlandı ve 01.01.2018–31.05.2024 tarihleri arasında SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine başvuran, yoğun bakım ünitesine yatırılan 60 yaş üzeri travma hastaları dahil edildi. Hastalara ait demografik veriler, laboratuvar sonuçları, nutrisyonel değerlendirme (Geriatric Nutritional Risk İndex(GNRI), Nutritional Risk Screening (NRS-2002), Controlling Nutritional Status (CONUT), Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE-II) ve travma skorları (Revised Trauma Score (RTS), Glaskow Coma Scale (GKS), İnjury Severity Score (ISS)) kaydedildi. Veriler SPSS 25.0 yazılımı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to evaluate the effects of nutritional scoring systems and trauma scores on mortality and length of hospitalization in trauma patients over the age of 60 who presented to the emergency department and were admitted to the intensive care unit (ICU). Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included trauma patients aged over 60 who presented to the Emergency Medicine Department of the University of Health Sciences Adana City Training and Research Hospital and were admitted to the ICU between January 1, 2018, and May 31, 2024. Demographic data, laboratory results, nutritional assessments (GNRI, NRS-2002, CONUT, APACHE-II), and trauma scores (RTS, GCS, ISS) were recorded. Data were analyzed using SPSS version 25.0. A p-value of