Erkeklerde sürekli öfke ve öfke ifadeleri, duygu düzenleme becerisi ve algılanan erkeklik tehdidinin intihar olasılığı ile ilişkisi
The relationship between trait anger and anger expression, emotion regulation skills and perceived manhood threat in men
- Tez No: 950469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU PINAR BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, erkeklerde sürekli öfke, öfke ifade tarzları, duygu düzenleme becerisi ve algılanan erkeklik tehdidinin ile intihar olasılığı arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Bununla birlikte sürekli öfke ve intihar olasılığı arasında öfke ifade tarzı, duygu düzenleme becerisi ve algılanan erkeklik tehdidinin aracı rolü ele alınmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş arası 306 erkek katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel verilerini elde etmek için Demografik Bilgi Formu, İntihar Olasılığı Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Algılanan Erkeklik Tehdidi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Toplanan verilerin analizi için IBM SPSS 27 paket programı ve bu paket programı ile uyumlu Hayes PROCESSv.4.2 makrosu kullanılmıştır. Sonuçlara göre erkeklerde intihar olasılığı yaş, sosyoekonomik durum, romantik partner durumu, geçmiş intihar girişimi, kendine zarar verme davranışı ve psikolojik tanı alma değişkenlerine bağlı olarak anlamlı biçimde değişmektedir. Sürekli öfke, öfke içte öfke ifade tarzı, duygu düzenleme becerisi ve algılanan erkeklik tehdidi intihar olasılığına ait varyansın %52'sini açıklamaktadır. Öfkenin dışa yönelimi ve öfke kontrolü ise anlamlı bir etkide bulunmamıştır. Gerçekleştirilen üç farklı aracı analizleri sonucunda göre de sürekli öfke ve intihar olasılığı arasında öfke içte öfke ifade tarzı, duygu düzenleme becerisi ve algılanan erkeklik tehdidinin kısmi aracı rol oynadığı görülmüştür. Bu bulgular, erkeklerde intihar olasılığını anlamak ve değerlendirmek için bireysel ve toplumsal kökenli psikolojik faktörlerin göz önünde bulundurulmasının önemini ortaya koymaktadır. Özellikle öfkenin içe yönelmesi, zayıf duygu düzenleme becerileri, toplumsal erkeklik normlarının bireysel düzeyde nasıl yorumlandığının şekillendirilebilmesi gibi müdahale edilebilir yapılar, klinik uygulamalar açısından öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between trait anger, anger expression styles, emotion regulation skills, and perceived manhood threat with suicide probability among men. Additionally, it investigated the mediating roles of anger expression, emotion regulation, and manhood threat in the association between trait anger and suicide probability. The sample consisted of 306 men aged between 18 and 65 residing in Turkey. Data were collected using the Demographic Information Form, Suicide Probability Scale, State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI), Emotion Regulation Skills Questionnaire, and Perceived Manhood Threat Scale. The study employed a correlational research design, and data were gathered via an online survey. Analyses were conducted using IBM SPSS 27 and Hayes' PROCESS macro v4.2.Findings indicated that suicide probability significantly differed based on age, socioeconomic status, romantic relationship status, history of suicide attempts, self-harm behavior, and prior psychiatric diagnosis. Trait anger, anger-in, emotion regulation skills, and perceived manhood threat collectively explained 52% of the variance in suicide probability. In contrast, anger-out and anger control were not found to have significant predictive effects.Three separate mediation analyses revealed that anger-in, emotion regulation skills, and perceived manhood threat each partially mediated the relationship between trait anger and suicide probability. These results highlight the importance of considering both individual and sociocultural psychological factors when assessing suicide risk in men. Particularly, modifiable constructs such as internalized anger, impaired emotion regulation, and internalized perceptions of masculine norms may serve as focal points for clinical interventions aimed at suicide prevention among male clients.