Polimer bazlı dental kompozit malzemeler, karakterizasyonları ve özellikleri
Polymer based dental composite materials, characterization andproperties
  1. Tez No: 950468
  2. Yazar: ELÇİN ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İRİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Dentistry, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Malzemeler ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada sodyum montmorillonit (MMT) kili kullanılarak ağız içi dolgu malzemesi olarak kullanıma uygun bir dental kompozit formülasyonu geliştirilmesi amaçlanmıştır. MMT, Ba camı ve silika dolgu malzemesi olarak kullanılırken; Bis-EMA, TEGDMA ve sonradan eklenen UDMA monomer olarak kullanılmıştır. Başlatıcı olarak Camphorquinone (CQ) / Ethyl 4-dimethylamino benzoate (EDMAB) kombinasyonu kullanılmıştır. MMT 3-metakriloksipropiltrimetoksisilan (γ-MPS) ile modifiye edilmiş ve optimum koşul için monomer ve partikül oranları belirlenmiştir (%7,5'i kil olmak üzere %70 partikül ve %30 monomer). γ-MPS ile modifiye edilmiş kil kullanılarak hazırlanan kompozitler Grup I olarak adlandırılmıştır. Kil daha sonra Grup II kompozitleri hazırlamak için setiltrimetilamonyum bromür (CTAB) ile modifiye edildi. Grup I ve II kompozitlere ISO 4049 standart testleri olan eğme dayanımı, kürlenme derinliği, su emme-çözünürlük, radyoopasite, polimerizasyon büzülmesi, polimerizasyon derecesi (FTIR) gibi testler uygulanmıştır. Bu kompozitlerin karakterizasyonu XRD, SEM, FT-IR ve TGA yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile ağız içinde kullanılabilecek ve ISO 4049 standardını karşılayan en iyi durumda iki kompozit elde edilmiştir. Kilin dolgu malzemesi olarak kompozitte kullanılması, kilin tabakaları arasına nüfuz eden reçine ile iyi bir reçine matrisi-partikül etkileşimi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a dental composite formulation using sodium montmorillonite (MMT) clay suitable for use as an intraoral filling material. MMT, Ba glass and silica were used as fillers, while bisphenol A ethoxylatedimethacrylate (Bis-EMA), triethyleneglycol dimethacrylate (TEGDMA) and subsequently added urethane dimethacrylate (UDMA) were used as monomers. Camphorquinone (CQ) / Ethyl 4-dimethylamino benzoate (EDMAB) combination were used as initiators. MMT was modified with 3-methacryloxypropyltrimethoxysilane (γ-MPS) and the monomer and particle ratios that would be the optimum conditions were determined (70% particles of which 7.5% are clay, and 30% monomer). Prepared composites using γ-MPS modified clay were referred to as Group I. The clay was then modifıed with cetyltrimethylammonium bromide (CTAB) to prepare Group II composites. ISO 4049 standard tests were performed on Group I and II composites. Flexural strength, depth of cure, water sorption-solubility, radio-opacity, polymerization shrinkage, degree of polymerization (FTIR) properties were determined. The characterisation of these composites was performed by XRD, SEM and TGA methods. With this study, two composites that can be used in the mouth and meet the ISO 4049 standard were obtained. The use of clay as a filler provided a good resin matrix-particle interaction with the resin penetrating between the clay layers.