Türkiye ve Almanya ortaöğretim İngilizce öğretim programlarının, ders kitaplarının ve öğretim uygulamalarının kapsayıcı eğitim bağlamında karşılaştırılması
A comparison of secondary education english curricula, textbooks and educational practices of Turkey and Germany within the context of inclusive education
- Tez No: 950473
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışma ile Türkiye ve Almanya'nın ortaöğretim İngilizce dersi öğretim programlarının ve ders kitaplarının kapsayıcı eğitim bağlamında incelenmesi ve karşılaştırılması, ayrıca söz konusu ülkelerde görev yapan ortaöğretim İngilizce öğretmenlerinin ortaöğretim İngilizce dersi öğretim programına, ders kitabına ve kapsayıcı öğretim uygulamalarına yönelik görüşlerinin ve deneyimlerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden iç içe geçmiş çoklu durum deseni kullanılarak yürütülmüştür. İnceleme için seçilen dokümanları Türkiye ve Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletindeki ortaöğretim İngilizce dersi öğretim programları ve ders kitapları oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem alınmıştır. Örneklemin belirlenmesinde ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 7'si Türkiye'de ve 7'si Almanya'da görev yapan toplam 14 ortaöğretim İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin toplanması sürecinde ise doküman analizi ve görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel ve içerik analizi birlikte kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde ayrıca nitel veri analizi programı MAXQDA 2020 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kapsayıcılık açısından Türkiye'deki programda yer alan toplam 322 kazanımdan 26'sı yani kazanımların %8,1'inin kapsayıcı eğitimle ilişkili iken, Almanya'daki programda 117 kazanımdan 21'i yani kazanımların %17,9'unun kapsayıcılığa yönelik olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye'deki İngilizce programda yer alan kapsayıcılık ile ilgili kazanımlar içerisinde en çok farklılıkları tanımaya, en az farklılıklarla etkileşim boyutuna yönelik kazanımların olduğu tespit edilmiştir. Almanya programında ise tam tersi en çok farklılıklarla etkileşim boyutuna yönelik, en az ise farklılıkları tanıma boyutuna yönelik kapsayıcılık ile ilgili kazanımların olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Türkiye'deki programda kapsayıcı eğitimin alt boyutlarına yer verildiği ancak belirli bir derinlikten yoksun olduğu; Almanya'daki programda ise kapsayıcı eğitimin sadece bazı alt boyutlarına yer verildiği ancak bunun derinlemesine işlendiği görülmüştür. İncelenen ortaöğretim İngilizce ders kitaplarında ise görsel ve yazılı ifadelerde“dil ve etnik köken farklılığı”nın her iki ülkede de en çok rastlanılan kapsayıcılık alanı olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, ders kitaplarının, kapsayıcı eğitim bağlamında farklılıklara duyarlılık yönüyle daha kapsayıcı ve dengeli bir şekilde düzenlenmesine, daha kapsayıcı ve farklılaştırılmış yaklaşımların geliştirilmesine olan ihtiyacı ortaya koymuştur. Türkiye ve Almanya'da görev yapan ortaöğretim İngilizce dersi öğretmenlerinin görüşlerine ait bulgulardan elde edilen sonuçlara göre ise öğretmenlerin kapsayıcı eğitim konusunda bilgi ve deneyim sahibi oldukları, kapsayıcı eğitimin tanımına yönelik yaptıkları açıklamaların“çeşitliliğe duyarlılık”,“fırsat eşitliği”ve“ayrımcılıkla mücadele”olmak üzere üç alt tema etrafında toplandığı, ancak öğretmenlerin neredeyse tamamının kapsayıcı eğitimin amacının uygulamadan oldukça uzakta olduğunu belirttikleri görülmüştür. Ayrıca Türkiye'de görev yapan öğretmenlerin çoğunluğu öğretim programının, kapsayıcı eğitim açısından uygun olduğunu, Almanya'da görev yapan öğretmenlerin çoğunluğu ise öğretim programının yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. İki ülkede görev yapan öğretmenlerin çoğunluğu ortaöğretim İngilizce ders kitaplarını ise kapsayıcı eğitim açısından yetersiz bulduklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin etkili ve verimli kapsayıcı eğitime yönelik önerileri ise“eğitim sistemine yönelik öneriler”,“okula yönelik öneriler”,“öğretim uygulamalarına yönelik öneriler”ve“velilere yönelik öneriler”olmak üzere dört alt tema altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze and compare the Turkish and German secondary education English curricula and textbooks in the context of inclusive education and to determine and compare the opinions and experiences of secondary education English teachers working in these countries regarding the secondary education English curriculum, textbook and inclusive teaching practices. The research was designed using the embedded multiple case design, one of the qualitative research designs. The documents selected for review consist of secondary education English curricula and textbooks in Turkey and the North Rhine-Westphalia State of Germany. A sample was taken in the research. In determining the sample, the criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used. The study group of the research consists of a total of 14 secondary education English teachers, 7 of whom work in Turkey and 7 in Germany in the 2023-2024 academic year. Document analysis and interview techniques were used during the data collection process. The data were analyzed by using descriptive and content analysis together. The qualitative data analysis program MAXQDA 2020 was used during the analysis process. As a result of the research, it was revealed that 26 out of 322 outcomes (8,1%), in the curriculum in Turkey were related to inclusive education, while 21 out of 117 outcomes (17,9%), in the curriculum in Germany were related to inclusive education. It has been determined that among the outcomes related to inclusion in the Turkish curriculum, the most are the outcomes related to recognizing differences, and the least are the outcomes related to the dimension of interaction with differences. On the contrary, in the German curriculum, it was revealed that the outcomes were mostly in the dimension of interaction with differences and the least in the dimension of recognition of differences. However, the curriculum in Turkey includes the sub-dimensions of inclusive education, but lacks a certain depth; In the curriculum in Germany, it was observed that only some sub-dimensions of inclusive education were included, but these were also covered in depth. In secondary education English textbooks, it was observed that“diversity of language and ethnicity”was the most common area of inclusion in visual and written expressions in both countries. The findings revealed the need to organize textbooks in a more inclusive and balanced manner in terms of sensitivity to differences in the context of inclusive education and to develop more inclusive and differentiated approaches. According to the findings obtained from the opinions of secondary education English teachers working in Turkey and Germany, teachers have knowledge and experience about inclusive education, and their statements about the definition of inclusive education is grouped around three sub-themes:“sensitivity to diversity”,“equality of opportunity”and“fighting discrimination”, but, almost all of the teachers opinions are that the purpose of inclusive education is far from implementation. The majority of teachers working in Turkey stated that the curriculum is suitable in terms of inclusive education, while the majority of teachers working in Germany stated that the curriculum is inadequate in terms of inclusive education. The majority of teachers working in the two countries stated that they found secondary education English textbooks inadequate in terms of inclusive education. Teachers' suggestions for effective and efficient inclusive education are grouped under four sub-themes:“suggestions for the education system”,“suggestions for the school”,“suggestions for teaching practices”and“suggestions for parents”.