Yaşlı dostu kent bağlamında şehirlerin rekreaktif faaliyetler açısından incelenmesi: Ankara örneği
Examining cities in terms of recreational activities in the context of age-friendly cities: The Ankara example
  1. Tez No: 950475
  2. Yazar: GÜL TEMELTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Ankara ili özelinde yaşlı dostu kent yaklaşımı çerçevesinde sunulan rekreatif faaliyetlerin yeterlilik düzeyini değerlendirmek ve bu faaliyetlerin yaşlı bireylerin gereksinimlerine ne ölçüde cevap verdiğini analiz etmek amaçlanmıştır. Çalışmada, Ankara'nın yaşlı nüfus yoğunluğu yüksek olan Mamak, Gölbaşı, Keçiören ve Yenimahalle ilçeleri örneklem olarak ele alınmakta; bu ilçelerde mevcut olan rekreasyonel alanlar ve faaliyetlerin yaşlı dostu olma nitelikleri sorgulanmaktadır. İlgili ilçelerdeki rekreasyon alanlarını ziyaret eden 210 katılımcı ile 1.1.2025 ile 31.3.2025 arasında rekreasyon erişim yeterliliği ölçeği ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Açık alanları en olumlu değerlendiren Yenimahalle'de açık alanların donanımı, erişilebilirliği ve yaşlı bireylerin ihtiyaçlarına uygunluğu açısından diğer ilçelere göre daha iyi koşullara sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Ulaşım hizmetleri açısından Keçiören ve Yenimahalle ilçeleri, Mamak ve Gölbaşı ilçelerine göre daha olumlu değerlendirmiştir. Konut parametresine göre yaşlı dostu kent olma niteliğinde Yenimahalle, Keçiören ve Gölbaşı ilçeleri Mamak ilçesine göre daha olumlu algılanmıştır. Sosyal katılım imkânları açısından Keçiören ve Yenimahalle, Mamak ve Gölbaşına göre daha olumlu değerlendirmeler yapmıştır. Keçiören ve Gölbaşı toplum desteği ve sağlık hizmetleri parametresinde Mamak ilçesine göre daha olumlu değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda genel olarak değerlendirildiğinde, Ankara'nın yaşlı bireyler açısından kısmen yaşanabilir bir kent olduğu, ancak rekreatif faaliyetlere katılımı destekleyen fiziksel çevre düzenlemeleri, sosyal destek hizmetleri ve aktif yaşlanma politikaları açısından önemli eksiklikler taşıdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to evaluate the adequacy level of recreational activities offered within the framework of the age-friendly city approach in Ankara and to analyze to what extent these activities meet the needs of elderly individuals. In the study, Mamak, Gölbaşı, Keçiören and Yenimahalle districts of Ankara, which have a high elderly population density, are taken as samples; the age-friendly qualities of recreational areas and activities in these districts are questioned. A research was conducted with 210 participants who visited the recreation areas in the relevant districts between 1.1.2025 and 31.3.2025 with the recreation access adequacy scale. It was concluded that Yenimahalle, which evaluated open areas most positively, has better conditions than other districts in terms of equipment, accessibility and suitability of open areas to the needs of elderly individuals. In terms of transportation services, Keçiören and Yenimahalle districts were evaluated more positively than Mamak and Gölbaşı districts. According to the housing parameter, Yenimahalle, Keçiören and Gölbaşı districts were perceived more positively than Mamak district in terms of being an age-friendly city. In terms of social participation opportunities, Keçiören and Yenimahalle have made more positive evaluations than Mamak and Gölbaşı. Keçiören and Gölbaşı have been evaluated more positively than Mamak district in terms of community support and health services. When the research results are evaluated in general, it can be said that Ankara is a partially livable city for elderly individuals, but it has significant deficiencies in terms of physical environmental arrangements, social support services and active aging policies that support participation in recreational activities.