İdarenin sözleşmelerinde malî dengenin korunması
Maintaining financial balance in the contracts of administration
  1. Tez No: 950489
  2. Yazar: EFE BİLKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Sözleşme kurulduktan sonra vuku bulan hadiselerin malî dengeyi bozması hâlinde bunun hukukî sonuçlarının ne olacağı çözülmesi gereken önemli bir sorundur. Çalışma kapsamında mesele, idarenin taraf olduğu sözleşmeler özelinde incelenmiştir. Ancak bunun öncesinde sözleşme hukukunda ortaya çıkan temel yaklaşımlar ve kuramlar ele alınmıştır. Sonrasında ise konu, idarenin özel hukuk sözleşmeleri ve idarî sözleşmeler açısından ayrı ayrı incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken malî dengenin taraflardan kaynaklanmayan sebeplerle bozulması ile İdareden kaynaklanan sebeplerle bozulması farklı başlıklar altında ele alınmıştır. Taraflardan kaynaklanmayan sebeplerle malî denge bozulduğu takdirde tarafların dava yoluna gitmeden sözleşmeyi değiştirerek meseleyi çözüme kavuşturup kavuşturamayacakları da ayrıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
If events that occur after the conclusion of the contract disrupt the financial balance, the legal consequences of this disruption are an important problem to be solved. Within the scope of this study, the issue is viewed in the context of contracts to which the administration is a party. However, before this, the basic approaches and theories emerging in contract law are discussed. Afterwards, the issue is analysed separately in terms of the private law contracts of the administration and administrative contracts. During this examination, the disruption of the financial balance due to reasons not originating from the parties and the disruption of the financial balance due to reasons originating from the administration are viewed under different headings. In case the financial balance is disturbed due to reasons not originating from the parties, it is also discussed whether the parties can resolve the issue by amending the contrat without resorting to litigation.