Geleneksel Türk mutfağında fermente bir ürün; Ermenek kuru keşi ve kullanım alanları
A fermented product in traditional Turkish cuisine; Ermenek dried keşi and its usage areas
  1. Tez No: 950490
  2. Yazar: SEHER SEVDE UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, geleneksel Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan ve Ermenek yöresine özgü fermente bir süt ürünü olan kuru keş peynirinin üretim süreçleri, kullanım alanları ve tüketici değerlendirmelerini nitel ve nicel yöntemlerle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında, 40 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş; içerik analizi sonucunda dört ana tema, 17 kategori ve 884 adet kod oluşturulmuştur. Bulgular, kuru keşin yalnızca bir gıda maddesi değil, aynı zamanda kültürel hafızanın taşıyıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların büyük çoğunluğunun kadın ve yöre halkından oluşması, ürünle ilgili bilginin sözlü kültür aracılığıyla kuşaktan kuşağa aktarıldığını göstermektedir. Ürünün geleneksel yemeklerde yaygın kullanıldığı, üretiminde ise geleneksel yöntemlerin sürdürülmekle birlikte bazı modernleşme etkilerinin görüldüğü belirlenmiştir. İkinci aşamada, keçi ve inek sütünden üretilen kuru keş örnekleri duyusal eğitim almış panelistler tarafından 7'li Likert ölçeğiyle değerlendirilmiş ve elde edilen veriler eşleştirilmiş örneklem t-testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda yalnızca“yağlılık”özelliğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmış (p < 0.05); keçi sütünden üretilen keş ürünleri panelistler tarafından daha yağlı bulunmuştur. Diğer duyusal özelliklerde fark istatistiksel açıdan anlamlı değildir. Keçi sütünden üretilen ürün, özellikle hayvansal koku (4,95/7) ve hayvansal tat (5,35/7) bakımından daha baskın bir tat profili sunmuştur. Buna karşılık, inek sütünden üretilen kuru keş örnekleri, şekil (4,1/7) ve homojenlik (3,45/7) gibi görsel ve yapısal kriterlerde daha yüksek puanlar almış ve daha dengeli, nötr bir tat-koku profili ile değerlendirilmiştir. Panelistler ürünleri görünüş, koku, doku, tat, kıvam, yağlılık ve genel beğeni olmak üzere toplam yedi başlık altında incelemiştir. Elde edilen bulgular, Ermenek kuru keş peynirinin hem duyusal çeşitliliği hem de kültürel temsili açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Ürünün farklı tat profilleriyle sunulması, daha geniş tüketici gruplarına ulaşılmasını sağlayabilir. Ayrıca yöresel tariflerin tanıtımı, kadın emeğinin desteklenmesi, kısa tedarik zincirlerinin kurulması ve gastronomi turizmiyle entegrasyonu önerilmektedir. Bu çalışma, kültürel sürdürülebilirlik politikalarına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the production processes, areas of use, and consumer evaluations of kuru keş cheese, a fermented dairy product unique to the Ermenek region and holding an important place in traditional Turkish cuisine, through qualitative and quantitative methods. In the first stage of the research, semi-structured interviews were conducted with 40 participants, resulting in four main themes, 17 categories, and 884 codes through content analysis. The findings revealed that kuru keş is not only a food item but also a carrier of cultural memory. The fact that the majority of participants were women and local residents indicates that knowledge about the product has been transmitted orally from generation to generation. It was determined that kuru keş is widely used in traditional dishes and that while traditional production methods are largely preserved, some effects of modernization are evident. In the second stage, kuru keş samples produced from goat's and cow's milk were evaluated by sensory-trained panelists using a 7-point Likert scale, and the data were analyzed with a paired samples t-test. The analysis showed that there was a statistically significant difference only in the“fatty taste”attribute (p < 0.05); the keş produced from goat's milk was found to be fattier by the panelists. Differences in other sensory properties were not statistically significant. The goat's milk keş presented a more dominant flavor profile, particularly in terms of animal odor (4.95/7) and animal taste (5.35/7), while the cow's milk keş received higher scores in visual and structural criteria such as shape (4.1/7) and homogeneity (3.45/7), and was evaluated as having a more balanced and neutral flavor and odor profile. The panelists evaluated the products under seven headings: appearance, odor, texture, taste, consistency, fatty taste, and overall appreciation. The findings indicate that kuru keş cheese from Ermenek has significant potential in terms of both sensory diversity and cultural representation. Offering products with different flavor profiles could help reach wider consumer groups. Furthermore, promoting local recipes, supporting women's labor, establishing short supply chains, and integrating the product into gastronomy tourism are recommended. This study aims to contribute to cultural sustainability policies.