Aleksandr Aleksandroviç Blok'un şiir sanatı
Aleksandr Aleksandrovich Blok's art of poetry
- Tez No: 950524
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ZEYNEP GÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Aleksandr Aleksandroviç Blok (1880-1921), Rus edebiyatında Gümüş Çağın en önemli sembolist şairlerinden biridir. Blok'un şiirleri yalnızca estetik ve edebi bir anlam taşımakla kalmaz aynı zamanda bireysel ve toplumsal sarsıntıların yoğun bir biçimde yaşandığı bir dönemin ruhunu yansıtması yönüyle, Rus ulusal kimliği ve tarihsel belleği açısından da önemli bir değer ifade eder. Blok'un şiirsel dili, idealize edilmiş kadın imgeleri, metaforlar ve sembollerle kurulan çok katmanlı bir yapı etrafında şekillenir. Blok'un sembolist ögeler içeren sanatı, pek çok çağdaşındakinden çok farklı bir özgünlüğe sahiptir. Şairin şiir dünyasını özgün kılan başlıca unsurlar onun hayalle gerçeklik arasında gidip gelen dünya algısı ile ruhsal dünyasında süreklilik arz eden karşıtlıklar ve gerilimlerdir. 1905 ve 1917 devrimleri arasındaki dönemde yaşanan kültürel, toplumsal ve psikolojik çözülmenin en güçlü şiirsel tanıklarından biri olan Blok, modern dünyanın karmaşıklığını ve belirsizliğini şiirlerine yansıtmayı, büyük bir ustalıkla başarmış bir sanatçıdır. Sanatsal gelişiminde sembolizmin ötesine geçen şairin şiirleri, onun bireysel deneyimlerinden beslenen düşünsel yolculuğunun estetik birer ifadesidir. Tezimizin temel amacı, Blok'un şiirlerini kronolojik bir perspektifte ele alarak, farklı dönemlerde öne çıkan tematik yönelimleri tespit etmek, en belirgin örnekler ışığında kapsamlı analizini gerçekleştirmek ve bu şekilde onun şiir dünyasındaki özgünlüğünü ve edebi açıdan neden dikkate değer bir figür olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Aleksandr Alexandrovich Blok (1880-1921) is one of the most important symbolist poets of the Silver Age in Russian literature. Blok's poems not only carry aesthetic and literary significance, but also reflect the spirit of a period marked by intense individual and social upheavals, making them an important value in terms of Russian national identity and historical memory.Blok's poetic language revolves around a multi-layered structure established with idealized images of women, metaphors and symbols.Blok's art, which contains symbolist elements, has a very different originality than that of many of his contemporaries.What makes the poet's world of poetry unique are primarily his perception of a world oscillating between imagination and reality, as well as the continuous presence of oppositions and tensions in his inner world.One of the most powerful poetic witnesses to the cultural, social, and psychological disintegration experienced between the 1905 and 1917 revolutions, Blok masterfully succeeded in reflecting the complexity and uncertainty of the modern world in his poetry. His artistic development transcended symbolism, and his poems serve as aesthetic expressions of an intellectual journey nourished by his personal experiences. The primary aim of this thesis is to examine Blok's poetry from a chronological perspective, identify the thematic tendencies that emerge during different periods, conduct a comprehensive analysis through the most representative examples, and thus reveal the uniqueness of his poetic world and why he stands out as a significant literary figüre.