Madencilikte regülatif faaliyetler
Regulatory activities in mining
  1. Tez No: 950564
  2. Yazar: BİRSEN BÜŞRA KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR CAN EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tez çalışması iki temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde madencilik ile ilgili temel kavramların idare hukuku açısından anlamları incelenmektedir. Maden, madencilik, maden hukuku, madencilik sistemleri, maden hakları, Türkiye'de madencilik faaliyetlerinin görülme yöntemleri analiz edilmektedir. Bu bölümde ayrıca madenler kamu malı mıdır ve madencilik bir kamu hizmeti midir sorularının cevapları aranmaktadır. Bu nedenle kamu yararı, kamu düzeni ve kamu hizmeti açısından madencilik faaliyeti incelenmektedir. Bu araştırmaların yanı sıra madencilik faaliyetinin çevre kirliliği, küresel ısınma vb. etkenler karşısında oluşan farkındalığı ile günümüzdeki tanımı olan sorumlu ve sürdürülebilir madencilik tanımının oluşumu araştırılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise madencilikte uygulanan regülatif faaliyetler idare hukuku açısından incelenmektedir. Regülasyon kavramı ve regülasyon türleri, madencilikte uygulanabilen idari yaptırımlar, Türkiye Cumhuriyeti maden piyasasında yetkili idari kurum tarafından yapılan 2004-2024 yılları arasındaki regülatif faaliyetler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of two main parts. In the first part, the meanings of basic concepts related to mining in terms of administrative law are examined. Mineral, mining, mining law, mining systems, mining rights, methods of mining activities in Turkey are analyzed. In this section, answers to the questions of whether minerals are public goods and whether mining is a public service are also sought. Therefore, mining activity is examined in terms of public interest, public order and public service. In addition to these studies, the awareness of mining activity against environmental pollution, global warming, etc. and the formation of the definition of responsible and sustainable mining, which is today's definition, are investigated. In the second part of the study, regulatory activities applied in mining are examined in terms of administrative law. The concept of regulation and types of regulation, administrative sanctions that can be applied in mining, regulatory activities carried out by the authorized administrative institution in the mining market of the Republic of Turkey between the years 2004-2024 are examined.