Pop sürrealizm bağlamında deneysel illüstratif eserlerin analizi
Analysis of experimental illustrative works in the context of pop surrealism
  1. Tez No: 950565
  2. Yazar: KADRİYE HATİCE ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ KAYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarında ortaya çıkan Lowbrow/Pop Sürrealizm sanat hareketinde illüstrasyon, önemli bir rol oynamış ve sanat ile popüler kültür arasındaki sınırları belirsizleştirerek geleneksel sanat anlayışına meydan okumuştur. Bu süreçte illüstrasyon, akademik sanat çevrelerinde uzun süre dışlanmasına rağmen Lowbrow sanatçıları tarafından sanatsal bir ifade aracı olarak benimsenmiş ve böylece sanat tanımı içinde kendine daha fazla yer bulmuştur. Bu araştırmada Lowbrow/Pop Sürrealizm sanat hareketi bağlamında illüstratif eğilim gösteren deneysel eserlerin malzeme, teknik ve tema açısından analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma modellerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılarak yürütülmüş ve örneklem birimlerinin seçiminde maksimum çeşitlilikle amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, bu sanat hareketini temsil eden 9 farklı sanatçının, önemli sanat galerileri ve müzelerden seçilmiş 9 deneysel eserinden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda seçilen 9 eserin nakış ve dikiş, kolaj, buluntu nesneler ile seramik gibi el işçiliği gerektiren birebir temas içeren deneysel malzeme ve tekniklerle üretildiği tespit edilmiştir. Tematik açıdan ise eserlerde masalsı öğeler, büyülü varlıklar, aşk ve arzuyla beslenen figüratif sahneler ile göçmen yaşamı, ölüm, savaş, yaşam, umut ve korku ile mizahi unsurların ön plana çıktığı görülmüştür. Ayrıca araştırmacının popüler kültür ve doğa öğelerini gerçeküstücü nakış işlemeleriyle kâğıt, denim kumaşı ve tuval üzerinde birleştirdiği 5 deneysel çalışmasına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Lowbrow/Pop Surrealism art movement that emerged in the late twentieth century, illustration played an important role and challenged traditional understanding of art by blurring the boundaries between art and popular culture. In this process, illustration, despite being excluded from academic art circles for a long time, was adopted by Lowbrow artists as a means of artistic expression and thus found more space in the definition of art. This study aims to analyze the experimental works with illustrative tendencies in the context of the Lowbrow/Pop Surrealism art movement in terms of material, technique and theme. The study was conducted using document analysis method and purposive sampling method with maximum variation was used to select sample units. The sample of the study consists of 9 experimental works by 9 different artists representing this art movement, selected from the most known art galleries and museums. As a result of the study, it was determined that the 9 selected works were produced with experimental materials and techniques such as embroidery and sewing, collage, found objects and ceramics, which require manual labor and one-to-one contact. Thematically, it was observed that the works featured fairy tale elements, magical beings, figurative scenes fueled by love and desire, migrant life, death, war, life, hope and fear, and humorous elements. In addition, 5 experimental works of the researcher combining elements of popular culture and nature with surrealist embroidery on paper, denim fabric and canvas were also included.