Arama kurtarma operasyonlarında izci liderlerinin ekip çalışmasına yatkınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of scout leaders' tendency to teamwork in search and rescue operations
- Tez No: 950566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye izcilik federasyonu arama kurtarma ve insani yardım enstitüsü üyesi izci liderlerinin arama kurtarma ve insani yardım faaliyetlerinde gösterdikleri ekip çalışmasına yatkınlığını incelemektir. Bununla birlikte izci liderlerinin arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarında ekip çalışmalarına yatkınlıklarının cinsiyet, yaş aralığı, medeni durum, eğitim durumu, liderlik branşı, liderlik yılı, operasyon sayısı ve operasyon yılı değişkenlerin etkileri incelenmiştir. Araştırmada ekip çalışmasına yatkınlık ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklem grubu arama kurtarma ve insani yardım faaliyetlerine katılım göstermiş 252 izci liderinden oluşmaktadır. Yapılan araştırmada verilerin incelenmesi ve analiz işlemlerinde istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmada genel olarak izci liderlerinin ekip çalışması, sorumluluk, problem çözme, liderlik faktör boyutları ortalama olarak yüksek gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the teamwork tendency of scout leaders who are members of the Search and Rescue and Humanitarian Aid Institute of the Turkish Scout Federation in search and rescue and humanitarian aid activities. In addition, the effects of variables such as gender, age range, marital status, education level, leadership branch, leadership year, number of operations and year of operations on the teamwork tendency of scout leaders in search and rescue and humanitarian aid activities were examined. The teamwork tendency scale and demographic information form were used in the study. The sample group of this study consists of 252 scout leaders who participated in search and rescue and humanitarian aid activities. In the study, a statistical program was used in the examination and analysis of the data. In the study, it was generally observed that the teamwork, responsibility, problem solving and leadership factor dimensions of scout leaders were high on average.