Şarkiyatçılık: Aydınlanma Dönemi'nde 'öteki' problemi
Orientalism: The problem of the 'other' in the Age of Enlightenment
  1. Tez No: 950569
  2. Yazar: İSA ONUR GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada şarkiyatçılığın ortaya çıkışı, gelişimi ve tarih sahnesinde çok önemli bir konumu olan Aydınlanma Dönemi'nde nasıl bir noktaya geldiği ve Aydınlanma Dönemi'nin siyasi düşünceler tarihine damga vuran iki düşünürü Voltaire ve Montesquieu'nün Doğu ve Doğulular hakkındaki düşüncelerinin 'ötekileştirme' ile ilgisi incelenmektedir. Şarkiyatçılığın dünü ve bugünü için temel iki varsayım bulunmaktadır: Birincisi şarkiyatçıların, Batılı düşünür ve araştırmacıların büyük bir kısmının savunduğu üzere şarkiyatçılığın bilimsel bir disiplin olarak Doğu bilimi olduğudur. Bunun tam karşısında duran ikinci temel varsayım ise şarkiyatçılığın bilimsel bir disiplinden ziyade Doğuluları, Müslümanları, Türkleri ötekileştiren bir alan olduğudur. Çalışmamızın birinci temel tezi de şarkiyatçılığın bilimsel bir disiplinden ziyade Doğu'yu ve İslam'ı ötekileştiren bir alan olduğudur. Aydınlanma Dönemi'nde şarkiyatçılık konusunda ise Aydınlanma düşünürlerinin kendi alanlarında bir ekol olarak kabul edilmesine karşın bu düşünürlerin çoğunun şarkiyatçılık alanında savundukları nesnellik, akılcılık, özgürlük, hoşgörü ve benzeri ilkeleri göz ardı edip, Doğu'yu ve Doğuluları ötekileştirdikleri ve Aydınlanma Dönemi'nin şarkiyatçı anlayışının, modern şarkiyatçılığın temeli olduğu çalışmamızın ikinci temel tezidir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı bilimsel ve düşünsel açıdan bir devrim niteliği taşıyan Aydınlanma Dönemi'nin insanlığa bu denli katkıda bulunan bir dönem olmasının yanında 'ötekileştirme' gibi olumsuz bir yanının bulunduğunun ve Aydınlanmanın iki önemli düşünürü olan Voltaire ve Montesquieu'nün şarkiyatçılığın ötekileştirme düşüncesi ile diğer toplumları incelediğinin ortaya konmasıdır. Bu çerçevede çalışmamız Aydınlanma Dönemi ve şarkiyatçılık ilişkisi üzerine odaklandığı için ana temamız olan şarkiyatçılık, Aydınlanma Dönemi ile sınırlandırılmıştır. Bu bağlamda çalışmamızda ilk olarak şarkiyatçılık üzerine yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Ardından Aydınlanma Dönemi üzerine yapılmış çalışmalar incelenmiş ve bu çalışmalar Doğu'ya, İslam'a, Osmanlı'ya yani ötekine dair düşünceler, yorumlar ve tasvirler nitel içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Literatüre baktığımızda Aydınlanma Dönemi ve şarkiyatçılık üzerine yapılmış çok sayıda çalışma vardır. Ancak bunların büyük bir kısmı iki konunun da ayrı ayrı çalışıldığı çalışmalardır. Bu yüzden bu iki konuyu birleştirmesi ve Voltaire ve Montesquieu'nün Doğu'nun şarkiyatçı anlayışla ötekileştirilmesi konusunda kendilerinden sonraki düşünürlere ve modern şarkiyatçılığa etkilerinin ortaya konması açısından çalışmamız diğer çalışmalardan farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the emergence and development of Orientalism, and how it came to a point during the Enlightenment Period, which has a very important place in history, and the relevance of the thoughts of Voltaire and Montesquieu, two philosophers who left their mark on the history of political thought in the Enlightenment Period, about the East and Easterners, with 'othering'. There are two basic assumptions for the past and present of Orientalism: The first is that Orientalism is a scientific discipline, as defended by Orientalists and a large number of Western philosophers and researchers. The second basic assumption, which stands in direct opposition to this, is that Orientalism is an area that alienates Easterners, Muslims and Turks, rather than a scientific discipline. The first basic thesis of our study is that Orientalism is an area that alienates the East and Islam, rather than a scientific discipline. In the Enlightenment Period, regarding Orientalism, although Enlightenment philosophers were accepted as a school in their own fields, most of these philosophers disregarded the principles of objectivity, rationality, freedom, tolerance and similar principles they defended in the field of Orientalism and alienated the East and Easterners, and the Orientalist understanding of the Enlightenment Period became the basis of modern Orientalism. The second main thesis of our study is that the Enlightenment Period, which was a revolutionary period in terms of science and thought, was a period that contributed to humanity to such an extent, but it also had a negative side such as 'othering', and that Voltaire and Montesquieu, two important philosophers of the Enlightenment, examined other societies with the idea of othering in Orientalism. In this context, since our study focuses on the relationship between the Enlightenment Period and Orientalism, our main theme, Orientalism, is limited to the Enlightenment Period. In this context, studies on Orientalism were first examined in our study. Then, the studies on the Enlightenment Period were examined and the thoughts, interpretations and descriptions about the East, Islam, the Ottomans, namely the other, were analyzed using the content analysis method. When we look at the literature, there are many studies on the Enlightenment Period and Orientalism. However, most of them are studies that study both subjects separately. Therefore, our study differs from other studies in terms of combining these two subjects and revealing the effects of Voltaire and Montesquieu on the philosophers after them and on modern Orientalism in terms of the othering of the East with an Orientalist understanding.