Anonim şirketlerde oydan yoksunluk
Deprivation of voting right in joint stock companies
  1. Tez No: 950568
  2. Yazar: MUHAMMED AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu m. 436'da düzenlenen oydan yoksunluk, ilgili pay sahibinin belirli kararlara katılamaması sonucunu doğurur. TTK m. 436/1'de menfaat çatışmasını esas alan bir oydan yoksunluk hâli düzenlenmiştir. Buna göre pay sahibi, kendisi, belirli yakınları veya bu kişilerin ilişkili olduğu şirketler ile anonim şirket arasındaki kişisel nitelikte bir işe veya işleme veya herhangi bir yargı kurumu ya da hakemdeki davaya ilişkin olan müzakerelerde oy kullanamaz. Bu sınırlamanın amacı, menfaat çatışması halinde tarafsız kalmayacağından şüphe edilen pay sahibinin, ilgili karar alma sürecinin dışında bırakılmasıdır. TTK m. 436/2'ye göre ise, şirket yönetim kurulu üyeleriyle yönetimde görevli imza yetkisini haiz kişiler, yönetim kurulu üyelerinin ibra edilmelerine ilişkin kararlarda kendilerine ait paylardan doğan oy haklarını kullanamaz. İsviçre Hukukundan iktibas yoluyla alınan bu hükümle Kanun Koyucu, anılan kişilerin ibra kararına katılarak kendileri hakkında karar vermelerini istememiş ve bu kişileri karar sürecinin dışında tutmuştur. Bu çalışmada oydan yoksunluk hâlleri, hukukumuzdaki ve karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemeler, öğretide ileri sürülen görüşler ve yargı kararları da göz önünde bulundurularak incelenmiş ve tespit edilen sorunlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Article 436 of the Turkish Commercial Code No. 6102 provides that the relevant shareholder may not participate in certain decisions. Article 436/1 of the TCC regulates a situation of deprivation of voting based on conflict of interest. Accordingly, the shareholder may not vote in the negotiations regarding a business or transaction of a personal nature between the shareholder, certain relatives or companies related to such persons, and the joint stock company, or a case before any judicial institution or arbitrator. The purpose of this restriction is to exclude the shareholder, who is suspected of not remaining impartial in the event of a conflict of interest, from the relevant decision-making process. Pursuant to Article 436/2 of the TCC, the members of the board of directors of the company and the persons authorised to sign in the management cannot exercise their voting rights arising from their shares in the resolutions regarding the release of the members of the board of directors. With this provision, which is borrowed from Swiss Law, the Legislator did not want the aforementioned persons to participate in the decision of release and make a decision about themselves, and excluded these persons from the decision-making process. In this study, the cases of deprivation of voting rights are analysed by taking into consideration the regulations in our law and comparative law, the opinions put forward in the doctrine and judicial decisions, and the problems identified are emphasised.