Tarım arazilerinde kamu hukuku mülkiyet sınırlamaları
Public law ownership restrictions on agricultural lands
  1. Tez No: 950573
  2. Yazar: HAKKI MERT DOĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET TÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mülkiyet hakkı, sahibine kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisini veren en geniş ayni hak olarak kabul edilmektedir. Mülkiyet hakkı, başta Anayasa olmak üzere ilgili diğer kanunlar ile uluslararası belgelerde tanınmış ve koruma altına alınmıştır. Mülkiyet hakkı, sahibine en geniş yetkileri sağlayan bir ayni hak olmakla birlikte modern mülkiyet anlayışı içerisinde malikin eşya üzerindeki yetkilerinin sınırsız olduğu söylenemez. Mülkiyet hakkı kapsamında malike yüklenmiş birtakım ödevlerden bahsedilir. Bu ödevler, malikin mülkiyet hakkının sağlamış olduğu bazı yetkileri sınırlandırır. Mülkiyet hakkının sınırlanması özel hukuk kaynaklı olabileceği gibi kamu hukuku kaynaklı da olabilir. Kamu hukuku kaynaklı mülkiyet hakkı sınırlamaları, kamu yararı düşüncesinden hareketle getirilmiştir. Çalışmanın konusunu kamu hukuku kaynaklı mülkiyet hakkı sınırlamalarının, tarım arazileri açısından değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Tarım arazileri bakımından öngörülen kamu hukuku mülkiyet sınırlamalarını iki ana başlıkta ele alınmaktadır. Bunlar tarım arazilerinin kullanılması ve yararlanması bakımından getirilen sınırlandırmalar ile malikin tasarruf yetkisine getirilen sınırlandırmalardır. Ayrıca çalışmada tarım arazilerinin farklı amaçlarla kullanılması durumunda mülkiyet hakkı ve mülkiyet hakkının sınırlanmasının ne şekilde ortaya çıkabileceği hususu da değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The right to property is accepted as the broadest real right that gives the owner the authority to use, benefit and dispose of property. The right to property is recognized and protected in the Constitution, other relevant laws and international documents. Although the right of ownership is a real right that provides the owner with the broadest powers, it cannot be said that the owner's powers over the goods are unlimited within the modern understanding of ownership. Within the scope of property rights, certain duties imposed on the owner are mentioned. These duties limit some of the powers of the owner that are provided by the right of ownership. Restrictions on property right may arise from private law or public law. Restrictions on property right originating from public law are imposed on the basis of public interest. The subject of the study is the evaluation of property rights restrictions originating from public law in terms of agricultural lands. The public law property restrictions foreseen for agricultural lands are discussed under two main headings. These are the restrictions imposed on the use and utilization of agricultural lands and the restrictions imposed on the owner's discretionary power. In addition, the study also evaluates the issue of how property rights and restrictions on property rights may arise when agricultural lands are used for different purposes.