Türkiye'de işgücü istatistiklerinin ekonomik performansa etkisi
The impact of labour force statistics on economic performance in türkiye
- Tez No: 950574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hazırlanan bu tez çalışmasında, Türkiye'de işgücü piyasasına ait temel göstergelerin ekonomik performans üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. 2005 yılının ilk çeyreğinden itibaren 2024 yılının üçüncü çeyreğine kadar olan döneme ait veriler ile istihdam oranı, işsizlik oranı, işgücüne katılım oranı, gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), ihracat ve enflasyon gibi makroekonomik göstergeler kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmada ekonometrik yöntem olarak ARDL (Autoregressive Distributed Lag) modeli kullanılmıştır. Bu yöntem; işgücü göstergeleri ile ekonomik büyüme arasındaki kısa ve uzun dönemli ilişkiler test edilmesine katkı sağlamıştır. Uygulama ve analiz sonrasında elde edilen bulgular değerlendirildiğinde ise işgücüne katılım ve istihdam oranlarının ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkiler yarattığı saptanmıştır. Ayrıca elde edilen bulgu doğrultusunda işgücü piyasasının büyümeyi destekleyen yapısal bir unsur olduğu görülmüştür. Çalışmada gerçekleştirilen Granger nedensellik testleri ile ayrıca bu göstergelerin GSYİH üzerinde anlamlı bir nedensellik yarattığı ortaya çıkmıştır. Çalışma bulgularında ihracat açısından işgücüne katılımın doğrudan bir etkisi tespit edilememiş fakat GSYİH ile ihracat arasında güçlü bir ilişki gözlemlenmiştir. Yine çalışma bulguları değerlendirildiğinde enflasyon açısından ise işgücü maliyetlerinin fiyatlar üzerinde etkili olduğu saptanmış; ancak yüksek işsizlik oranlarının bu etkinin şiddetini azalttığı görülmüştür. Uluslararası yapılan karşılaştırmalar ile desteklenen bu analiz sonuçları dikkate alındığında ise Türkiye'nin işgücü piyasasının yapısal içerdiğini ortaya koymaktadır. Bu durum yüksek işsizlik, düşük kadın istihdam katılımı, kayıt dışı istihdam ve en önemlisi genç işsizliği gibi unsurların ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Çalışma sonunda sonuç olarak, nitelikli işgücünün artırılması gerektiği, eğitim-istihdam uyumunun sağlanmasının zorunlu olduğu ve bölgesel eşitsizliklerin giderilmesinin önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme hedeflerine ulaşabilmesi açısından kritik öneme sahiptir diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the main indicators of the labour market on economic performance in Türkiye are examined comprehensively. Starting from the first quarter of 2005 until the third quarter of 2024, macroeconomic indicators such as employment rate, unemployment rate, labour force participation rate, gross domestic product (GDP), exports and inflation have been comprehensively analysed. ARDL (Autoregressive Distributed Lag) model was used as the econometric method in the study. This method contributed to the testing of short and long term relationships between labour force indicators and economic growth. When the results obtained after the application and analysis are evaluated, it is found that labour force participation and employment rates have positive effects on economic growth. In addition, in line with the finding obtained, it is seen that the labour market is a structural element that supports growth. The Granger causality tests conducted in the study also revealed that these indicators create a significant causality on GDP. The results of the study did not reveal a direct effect of labour force participation on exports, but a strong relationship was observed between GDP and exports. Again, in terms of inflation, labour costs were found to have an effect on prices; however, high unemployment rates were found to reduce the severity of this effect. When the results of this analysis supported by international comparisons are taken into consideration, it is revealed that Türkiye's labour market is structural. This situation leads to high unemployment, low female employment participation, informal employment and most importantly youth unemployment. As a result of the study, it is concluded that it is necessary to increase the qualified labour force, it is imperative to ensure education-employment harmony and it is essential to eliminate regional inequalities. In line with these results, we can say that it is of critical importance for Türkiye to reach its sustainable growth targets.