Cumhuriyetin ilk yıllarında müzik alanında hazırlanan raporların değerlendirmesi
Evaluation of reports prepared in the field of music in the earlyyears of the republic
  1. Tez No: 950581
  2. Yazar: ERSİN ANTEP
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET HAMDİ ZAFER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Bu araştırmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk yıllarında müzik alanında çeşitli isimlerce hazırlanmış raporlar incelenmiş, bu raporların hazırlanma koşulları yanında etkileri ya da çeşitli yansımaları araştırılmıştır. Araştırmanın sonunda, müzik alanındaki raporlardan dönemin kurumlarının nasıl etkilendiği, ilgili müzik insanlarının tepki verip vermediği, bunun yanında atılan adımların eğitime yansıyıp yansımadığı ve raporların rolü olup olmadığı irdelenmiştir. Osmanlıca harflerle yazılan 1926 tarihli raporun Latin alfabesine çevirisi yapılmış, sonraki raporları hazırlayanların yaklaşımları ve kurumsal temsiliyetleri olup olmadığı incelenmiştir. Raporlara dair yapılmış önceki çalışmalar yanında raporların kamuya sunuluş biçimleri araştırılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarına dair kültür, tarih ve müzik alanında yapılabilecek sonraki araştırmalarda ihtiyaç duyulabilecek bilgilerin sunumuna özen gösterilmiştir. Osman Zeki (Üngör) ve Musa Süreyya tarafından hazırlanan ilk raporun, özellikle İstanbul Belediye Konservatuvarı'nın yapısını değiştirdiği anlaşılmaktadır. Sonraki süreçte Joseph Marx'ın raporunun da odakta, aynı kuruma dair olduğu görülmektedir. Osman Zeki (Üngör) Bey'in 1930'lu yıllardaki raporları, Riyaseticümhur Musiki Heyeti ile Musıkî Muallim Mektebi'ni konu almaktadır. Bu raporların müzik kurumlarını etkileyip etkilemediği ya da olası bir etkinin öne sürülüp sürülmediği irdelenmektedir. Yapılan araştırma, raporların metinlerinde dikkat çeken hususlarla ve verilen tepkilerle oluşan sürecin daha iyi anlaşılmasına hizmet edecek, müziğe dair kurumsal yapılanmanın hangi konulara odaklandığı ya da hangi konuları göz ardı ettiği gibi hususlara ışık tutma amacını yansıtmaya yönelik örnek olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, reports prepared by various names in the field of music in the early years of the Republic of Turkey were examined, the conditions under which these reports were prepared, as well as their impacts and various outcomes, were investigated. At the end of the research, it was scrutinized how the institutions of the period were affected by the reports in the field of music, whether the relevant music professionals responded as well as whether the steps taken were reflected in education and whether the reports played a role in these matters. The 1926 report written in Ottoman script was translated into the today's alphabet, and in subsequent reports, the approaches of the preparers and the importance of their positions in the institutions were examined. Along with other studies conducted on the reports, the published forms of the reports were also researched. Care was taken to present information in the fields of culture, history, and music that may be needed in future research on the early years of the Republic. It is understood that the first report prepared by Osman Zeki (Üngör) and Musa Süreyya changed the structure of the Istanbul Municipal Conservatory. In the subsequent period, it is seen that Joseph Marx's report was also prepared concerning the same institution. Osman Zeki (Üngör) Bey's reports in the 1930s are about the Riaseticumhur Music Committee and the Music Teacher School. It has been examined whether these Reports have influenced music institutions or whether a possible influence has been suggested. The research conducted will serve to better understand the process that occurred with the notable issues in the texts of the reports and the reactions given, and will be an example to reflect the aim of shedding light on issues such as which issues the institutional structure of music focuses on or which issues it ignores.