Arsa ve arazi düzenlemelerinde karşılaşılan ölçütsel sorunlar
Valuation difficultics encountered in land management
- Tez No: 95064
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında arsa ve arazi düzenlemelerinde kamu ve taşınmaz sahipleri açısından adaletsizliklere ve hak kayıplarına sebep olan ölçûtsel sorunlara değinilmiştir. Bu amaçla öncelikle ülkemizdeki kentleşme süreci ele alınmıştır. Kentleşme sürecinin bir müddet daha şu andaki hızıyla süreceği vurgulanmış, bununla ilgili yasal düzenlemeler, alınabilecek önlemlere altlık teşkil edecek yasal olanaklar ele alınmıştır. Yürürlükte iolan yasalar ve imar mevzuatının özellikle mülkiyet, arsa ve arazi düzenlemeleri ile ilgili kısımları incelenmiştir. Taşınmazların değerlerinin belirlenmesinin önemi, değerlemeye ilişkin yaklaşımlar ve yöntemler ele alınmış ve hangi yöntemin hangi tür taşınmazlar için kullanılabileceği irdelenmeye çalışılmıştır. Arsa ve arazi düzenlemelerinde taşınmaz değerlerinin belirlenmesinin kamu yaran ve kişiler açısından gerekliliği anlatılmaya çalışılmıştır. Arsa düzenlemeleri sonucu oluşan yeni mülkiyet yapısında taşınmaz değerlerinde etkili faktörler teker teker incelenmiştir. Bu faktörlere ilişkin bir puanlamanın nasıl yapılabileceği ve bu faktörler arasında ilişkinin nasıl kurulabileceği anlatılmaya çalışılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
In this study it has been mentioned about measural problems of land arrengment that give birth to inequalities and injustice both owneers and public's rihts. Because of that firstly it's been touched on the process of urbanizatioa The process of urbanization will not loose it's velocity in it's progress in the near future and the legal eposides about the precautions of urbanization are also emphasized. The current laws and mostly the parts of imar Mevzuatı that' s about arrengment of land, ground and real estate has been studied. The importance of real estate valuation, the approach and methods about it and explained. The publical and individual benefit and necessity of detecting the real estate values in land and groud arrengment has also explained. One by one it' s talked about the effective factors influencing the new values of real estate after land arrengments. It's aimed to explain how a scoring about these factors can be done and how a network between these factors can be established.