Arazi ve Arsa Düzenlemeleri Hakkında Yönetmelik'in imar planları ile ilişkisinin irdelenmesi: Bucak (Burdur) örneği
The relati̇onshi̇p between the regulati̇on on land and plot arrangement and zoni̇ng plans: Bucak (Burdur) case study
- Tez No: 984516
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, 3194 sayılı İmar Kanunu ve Arazi ve Arsa Düzenlemeleri Hakkında Yönetmelik (AADY) kapsamında imar planları ile düzenleme uygulamaları arasındaki kuramsal ve pratik ilişki ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, söz konusu yönetmeliğin planlama süreçlerindeki rolünü ve etkilerini analiz etmek, uygulama sırasında karşılaşılan teknik, hukuki ve yönetsel sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışmanın yöntemi, hem literatür taraması hem de uygulama incelemelerine dayanmaktadır. Literatür taramasında imar hukuku, arazi düzenlemeleri ve planlama kuramları üzerine yapılan ulusal ve uluslararası çalışmalar değerlendirilmiştir. Uygulama kısmında ise Burdur ili Bucak ilçesi örnek alan olarak seçilmiş; Bucak Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü arşivlerinden elde edilen 2016 yılı revizyon imar planları ve sonraki dönem mevzuat değişiklikleri incelenmiştir. Ayrıca uzman görüşleriyle desteklenen analizlerde, düzenleme ortaklık payı (DOP) oranlarının değişimi, mülkiyet sorunları ve plan değişikliklerinin uygulama üzerindeki yansımaları detaylı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, AADY'nin imar planlaması sürecinde giderek daha belirleyici bir araç haline geldiğini ortaya koymaktadır. Ancak mevzuat ile planlama hedefleri arasındaki uyumsuzlukların, hem yerel yönetimler hem de mülk sahipleri açısından çeşitli sorunlar doğurduğu tespit edilmiştir. Özellikle DOP oranlarındaki değişimler ve eşdeğerlik ilkesinin uygulamada tam olarak sağlanamaması, adalet ve sürdürülebilirlik boyutunda önemli tartışmalara neden olmaktadır. Sonuç olarak, imar planları ile arazi ve arsa düzenlemelerinin bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiği ortaya konulmuştur. Mevzuatın planlama ilkeleriyle uyumlu hale getirilmesi durumunda, kentleşme sürecinde daha adil, uygulanabilir ve sürdürülebilir sonuçların elde edilebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the theoretical and practical relationship between zoning plans and land readjustment practices within the framework of the Zoning Law No. 3194 and the Regulation on Land and Plot Arrangement (RLPA). The main objective of the study is to analyze the role and impact of the regulation in planning processes and to develop solution-oriented recommendations for the technical, legal, and administrative problems encountered during its implementation. The research methodology combines a literature review with empirical case analyses. In the literature review, national and international studies on zoning law, land readjustment, and planning theory were evaluated. In the empirical part, Burdur province, Bucak district was selected as the case study area. Archival data from the Directorate of Zoning and Urban Planning of Bucak Municipality, particularly the 2016 revision zoning plans and subsequent regulatory amendments, were examined. In addition, expert interviews were conducted to evaluate the reflections of changes in the Regulation, including the modification of the Land Readjustment Partnership Share (DOP) ratios, property ownership issues, and plan revisions. The findings indicate that the RLPA has increasingly become a decisive instrument in zoning plan implementation. However, the incompatibilities between regulatory frameworks and planning objectives generate significant challenges for both local governments and property owners. Particularly, the changes in DOP ratios and the incomplete realization of the principle of equivalence in practice have led to debates concerning justice, sustainability, and efficiency in urban development. In conclusion, the study highlights the necessity of addressing the interaction between zoning plans and land readjustment through a more holistic approach. It is argued that aligning regulatory provisions with planning principles will contribute to more equitable, applicable, and sustainable outcomes in the urbanization process.