Firma yetenekleri, tedarik zinciri stratejileri ve inovasyonun firma performansı üzerine etkileri
The effect of firm capabilities supply chain strategies and innovation on firm performance
  1. Tez No: 950663
  2. Yazar: VEYSİ EVİS
  3. Danışmanlar: PROF. TANER AKÇACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, tedarik zinciri stratejilerinin, inovasyon uygulamalarının ve firma yeteneklerinin Gaziantep'teki ihracat odaklı işletmelerin firma performansını nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışma, tedarik zinciri stratejilerinden yalın ve çevik tedarik zinciri stratejilerinin; firma yeteneklerinden ilişki kurma yeteneğinin ve inovasyon stratejilerinden Ar-Ge, pazarlama ve üretim inovasyonun firma performansı özelinde finansal, inovasyon, üretim ve pazarlama performansını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Yapılandırılmış bir anket aracılığıyla 224 farklı işletmeden veri toplamak için nicel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için güvenirlik testleri, faktör analizleri, korelasyon ve regresyon modelleri dâhil olmak üzere istatistiksel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Bulgular, yalın tedarik zinciri stratejilerinin finansal, inovasyon ile üretim ve pazarlama performansını doğrudan desteklemediğini göstermektedir. Çevik tedarik zinciri stratejisinin de finansal, inovasyon ile üretim ve pazarlama performansını doğrudan etkilemediğini göstermiştir. Firma yetenekleri, işbirliğini artırarak genel firma performansının etkili destekleyicisi olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, Ar-Ge ve pazarlama inovasyonu, firma performansının iyileştirilmesinde önemli rol oynamaktadır ancak üretim inovasyonun firma performansı üzerinde doğrudan etkisi olduğu bulunamamıştır. Bu çalışma, incelenen diğer değişkenlerle birlikte işletmeler tarafından benimsenen stratejilerin firma performansını nasıl etkilediğine dair bulgular sunmaktadır. Dinamik ve rekabetçi bir ortamda bu işletmelerin performansını şekillendiren kritik faktörleri vurgulamaktadır. Dolayısıyla elde edilen bulgular, tedarik zinciri uygulamalarından, firma yeteneklerinden ve inovasyondan stratejik olarak yararlanarak firma performanslarını artırmayı hedefleyen işletmeler için pratik ve uygulanabilir bir rehberlik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how supply chain strategies, innovation practices and firm capabilities affect the firm performance of export-oriented enterprises in Gaziantep. This study investigates how lean and agile supply chain strategies, networking ability as firm capabilities, and innovation strategies, including R&D, marketing, and production innovation, affect various aspects of firm performance, such as financial, innovation, production, and marketing outcomes. A quantitative research design is used to collect data from 224 enterprises through a structured questionnaire. Statistical analysis methods, including reliability tests, factor analyses, correlation and regression models, were applied to assess the relationships between variables. The findings show that lean supply chain strategies do not directly support financial, innovation, and production and marketing performance. Agile supply chain strategy does not directly affect financial, innovation, and production and marketing performance. Firm capabilities emerge as an effective promoter of overall firm performance by enhancing cooperation. Moreover, R&D and marketing innovation play an important role in improving firm performance, but manufacturing innovation is not found to have a direct impact on firm performance. This study provides findings on how the strategies adopted by enterprises, together with the other variables analysed, affect firm performance. It highlights the critical factors that shape the performance of these enterprises in a dynamic and competitive environment. The findings therefore provide practical and applicable guidance for enterprises aiming to improve their firm performance by strategically utilising supply chain practices, firm capabilities and innovation.