Sağlık sektöründe çalışanların duygusal zekâ veproblem çözme becerilerinin iş yaşam doyumunaetkisi
The effect of emotional intelligence and problem solving skills of employees in the health sector on work life satisfaction
- Tez No: 950662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÇANDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
COŞMAN, Enes. Sağlık Sektöründe Çalışanların Duygusal Zekâ ve Problem Çözme Becerilerinin İş Yaşam Doyumuna Etkisi. Yüksek Lisans Tezi. Ankara, 2025 Bu araştırmanın amacı, sağlık sektöründe çalışan bireylerin duygusal zekâ düzeyleri, problem çözme becerileri ve iş yaşam doyumu arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma kapsamında Ankara ili Ufuk Üniversitesi Hastanesinde görev yapan toplam 400 sağlık sektörü çalışanından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Duygusal Zekâ Ölçeği, Problem Çözme Becerileri Ölçeği ve İş Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, duygusal zekâ düzeyleri ile iş yaşam doyumu, problem çözme becerileri ile iş yaşam doyumu ve duygusal zekâ ile problem çözme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığını göstermiştir. Cinsiyete ve yaşa göre duygusal zekâ düzeylerinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Eğitim durumu ve kurumda görev yapılan pozisyona göre iş yaşam doyumu düzeylerinde ise istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışma bulguları, sağlık sektöründe çalışanların iş doyumunu artırmaya yönelik duygusal zekâ ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesinin önemli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, eğitim düzeyleri ve görev türlerine bağlı farklılıkların dikkate alınarak kurumsal politikaların oluşturulması gerektiği vurgulanmaktadır. Araştırmanın sonuçları, sağlık sektörü çalışanlarının iş yaşam doyumunu etkileyen faktörlerin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymuştur ve bu alanda yapılacak gelecekteki çalışmalar için önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
COŞMAN, Enes. The Effect of Emotional Intelligence and Problem Solving Skills on Work Life Satisfaction of Healthcare Sector Employees. Master's Thesis. Ankara, 2025 The aim of this study is to examine the relationships between emotional intelligence levels, problem-solving skills, and job satisfaction among healthcare professionals. The research sample consisted of 400 healthcare employees working at Ufuk University Hospitaly. Data were collected using the Emotional Intelligence Scale, the Problem- Solving Skills Scale, and the Job Satisfaction Scale. The findings revealed that there were no statistically significant relationships between emotional intelligence and job satisfaction, between problem-solving skills and job satisfaction, and between emotional intelligence and problem-solving skills. Furthermore, no significant differences were observed in emotional intelligence levels according to gender and age variables. However, statistically significant differences were found in job satisfaction levels according to educational status and professional position. The findings emphasize the importance of developing emotional intelligence and problem-solving skills to enhance job satisfaction among healthcare professionals. Moreover, it is suggested that organizational policies should consider differences arising from educational background and job roles. Overall, the results highlight the multidimensional nature of the factors affecting job satisfaction among healthcare workers and provide important insights for future research in this field.